پایگاه خبری توانا نیوز

  از میدان انقلاب و پیاده روی های ولی عصرگرفته تا میدان تجریش و امام زاده حسن به غیر از هیاهوی مردم، “دادزن” هایی که با صدای زنانه برای کسب پول حلال شروع به دادزن و تبلیغات سنتی جهت فروش بیشتر مغازه ها دارند، نظر همه رو به خود جلب می کند.  

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، اینقدر بازار کار خراب شده و جمعیت بیکاران افزایش یافته که جوانان  جویای کار دست به هر کاری جهت تأمین معیشت روزانه زندگی خود می زنند.

هرچند پدیده شغل های کاذب آن هم برای جوانانی که می بایست چرخ صنعت کشور را بچرخانند خیلی خوشایند نیست اما از نظر این افراد، بهتر از بیکاری است!.

در سایه توسعه زندگی شهرنشینی و رواج مهاجرت به شهرهای بزرگ، بازار مشاغل کاذب هم حسابی رونق گرفته است؛ مشاغلی که نه نیاز به تخصص و تجربه دارند و نه سرمایه و اندوخته مالی، بلکه تنها لازمه شان توانایی بالا در برقراری ارتباط اجتماعی وجلب مشتری است.

صدای دادزن ها در معابر

همه اجناس حراج شده. یه نگاه به این لباس ها بندازید. زیر قیمت تولیدی بخر ضرر نکنی. این ها صدای دختروپسران نوجوانان، جوانان و حتی در برخی مواقع خانم ها وآقایان میانسال وسط پیاده‌راه ها در مقابل عابران برای فروش بیشتر مغازه ها انجام می دهند.

حالا “دادزن ها ” برای خود جایگاه ویژه ای دست وپا کرده اند؛ افرادی که پول می گیرند تا داد بزنند. هرچه هنرشان در دادزنی و جلب مشتری بیشتر باشد، دستمزدشان هم بیشتر است.

در گذشته صاحبان واحدهای صنفی با آگهی های کاغذی روی در و دیوار شهر ابراز وجود و سعی می کردند بازار کسب وکارشان را داغ نگه دارند، اما حالا در سایه “دادزن ها” راحت تر از قبل می توانند بازار کار خود را مدیریت کنند.

حالا جلوی رستوران ها،کتاب فروشی ها، لباس فروشی ها وحتی ایستگاه های تاکسی “دادزن” ها حضور دارند.

اکرم یکی از همین دادزن هاست که حوالی میدان ولی عصر ازساعت 9و نیم صبح تا 7و نیم بعداز ظهر در حال دادزن جهت جلب مشتری برای یک روسری فروشی است.

چقدر می گیرید داد می زنید

به گزارش توانا، به گفته اکرم34 ساله اهل یکی از شهرستان های اصفهان؛ خیلی ها فکر می کنند دادزنی کاری ساده و پیش پا افتاده است، اما ازفریاد های پشت سرهم گرفته تا نگاه سنگین برخی از مردم، این شغل چنان آدم را خسته می کند که در ساعت پایانی کار رمقی باقی نمی ماند.

از او در رابطه با دستمزدش سوال کردم که بایک لبخند تلخ گفت: دستمزد یک دادزن گرچه بستگی به هنر و توانایی هایش دارد، اما زیرکه در نهایت می تواند ماهی 7 میلیون تومان بگیرد اما نه خبری از بیمه است نه اضافه کاری و غیره…..

به گفته اکرم؛ 9ساعت فریادزدن زیر برف وبارون یا گرمای تابستان یعنی عمر خود را سپردن به کاری که هیچ آینده ای ندارد اما از سر ناچاری مجبورم این کار را حفظ کنم.

اوگفت: فوق دیپلم دارم خیلی دنبال کار بودم اما جون سابقه نداشتم نتونستم شغلی برای خودم پیدا کنم. در این بین یه آشنا این شغل و بهم معرفی کرد وحالا حدود دو سال است که شدم “دادزن”.  البته هرکدام از دادزن ها هم سبک خاص خود را دارند و به همان اندازه نرخ درآمدی خود را تغییر می دهند. در همین بازار “دادزن” هایی هستند که ماهی 14-15 میلیون درآمد دارند اما باید تمام انرژی خود را برای 14 – 15 ساعت کار مستمر صرف کند.

پول درآوردن زنان "دادزن" در بازارهای کم رونق تهران

اکرم گفت: البته دستمزد آقایان بیشتر از خانم هاست. نمی دونم چرا فقط این و می دونم که اینجا هم حق ما رو به دلیل اینکه زن هستیم کمتر پرداخت می کنند و چون جایی برای شنیدن صدای ما نیست و از سر ناچاری و بیکاری مجبور هستم کار کنم.

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی