پایگاه خبری توانا نیوز

وزیر امور خارجه روسیه گفت، کشورهای غربی کورکورانه از کشورهای در حال توسعه سوءاستفاده می‌کنند و آنها را تشویق می‌کنند تا از مصادره دارایی‌های روسیه و تشکیل دادگاهی علیه روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل حمایت کنند.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، به نقل از خبرگزاری تاس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه چهارشنبه در نشست پریماکوف ریدینگ گفت: براساس منشور سازمان ملل، تنها شورای امنیت می‌تواند چنین تصمیماتی بگیرد.

او افزود: به همین دلیل است که وقتی غرب حدود یک ماه پیش قطعنامه غرامت را تهیه کرد، دلایل بسیار جالبی برای کشورهای در حال توسعه ارائه کرد. کشورهای در حال توسعه‌ای که آنها به سراغشان رفتند، گفتند که می‌دانید، این مشروع نیست زیرا مجمع عمومی که فقط قطعنامه‌های توصیه‌ای را تصویب می‌کند، نمی‌تواند اعلام کند که می‌خواهد دارایی‌های دولتی یک عضو مستقل سازمان ملل را مصادره کند. پاسخ این بود “نه، نه، نه، این فقط در مورد ارزیابی روحی و اخلاقی اقدامات روسیه است.

این دیپلمات ارشد روسیه تاکید کرد: به عبارت دیگر، آنها تلاش می‌کنند کسانی را که شک دارند هدف فقط یک بیانیه سیاسی باشد، متقاعد کنند و آنها (کشورهای غربی) تمام تلاش خود را برای ایجاد مکانیسمی برای تصرف دارایی‌های روسیه و تضمین پرداخت غرامت خارج از سازمان ملل انجام خواهند داد. با این اوصاف، می‌بینید که از سازمان ملل کورکورانه استفاده می‌شود. آنها اکنون در تلاش هستند تا همین کار را از نظر ایده ایجاد یک دادگاه بین‌المللی (علیه روسیه) انجام دهند.

لاوروف تاکید کرد که هرگونه تصمیمی از این دست “از نظر قانونی بی‌اعتبار است” و نمی‌تواند چیزی را علیه روسیه یا هر کشور دیگری تحمیل کند. لاوروف گفت: این فقط مجمع عمومی سازمان ملل را بی‌اعتبار می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد، روسیه دوست دارد اتحادیه اروپا بخشی برابر از دنیای چندقطبی باشد، اما در این مورد نباید ۱۰۰ درصد به آمریکا وابسته باشد.

او گفت: البته، ما دوست داریم اتحادیه اروپا یکی از قطب‌های دنیای چندقطبی جدید باشد و هنوز همه فرصت‌ها را برای آن دارد. اتحادیه اروپا زمانی می‌تواند به طور مساوی در این فرآیندها شرکت کند که بداند مجبور نیست ۱۰۰ درصد مواقع به ایالات متحده بگوید “موافقم”.

این دیپلمات ارشد روس افزود: اما هند، برزیل، کشورهای خلیج فارس، انجمن‌های منطقه‌ای در آفریقا و آمریکای لاتین دلایل بیشتری نسبت به اتحادیه اروپا دارند که بخشی از جهان چندقطبی باشند، بخشی برابر.

لاوروف تاکید کرد که اروپا منافعی دارد که با منافع آمریکا همخوانی ندارد و اروپا نمی‌تواند از این منافع دفاع کند. به گفته او، سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به واشنگتن موید این موضوع است /ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی