پایگاه خبری توانا نیوز

امام جمعه موقت تهران در مراسم اجتماع بانوان فاطمی همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) که در رواق امام خمینی حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به وضعیت زنان پیش از انقلاب اظهار کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی زنان قربانی جاهلیت مدرن شده بودند و در حاشیه قرار داشته و امکان نقش‌آفرینی برای آن‌ها وجود نداشت و با رواج افکار منحط و پوسیده حتی به اسم دین و اسلام آنان را در کنج خانه‌ها قرار داده بودند.

به گزارش پایگاه خبری توانا،حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی‌اکبری امروز، ۱۷ آذر ماه، افزود: جاهلیت مدرن یعنی پوشش و عفاف در یک زندگی انسانی را کاهش دهیم تا مجالس کامجویی مردان هوسران تامین شود که نه تنها مجالس بلکه محیط کار، بازار و زندگی عمومی تبدیل به مد و لباس‌آرایی شود تا بانوان نه تنها برای خود بلکه برای دیگران زندگی کنند. در این جامعه با حاکمیت جاهلیت مدرن باید زنان را بزک کرده و در فروشگاه‌ها در کنار اجناس قرار دهند تا باعث رونق بازار شود. در نگاه جاهلیت مدرن جامعه به شدت نیازمند نیروی کار ارزان است، به همین دلیل مجددا به سراغ زنان رفته و آن را مورد استثمار قرار دادند.

انقلاب اسلامی چون نهضت نبوی به مصاف جاهلیت مدرن رفت

وی افزود: انقلاب اسلامی ما درست مانند نهضت نبوی در برابر جاهلیت مرده به مصاف جاهلیت مدرن رفت. همچنان که پیامبر(ص) در زمان خود برای مقابله با جاهلیت در وهله نخست پرچم اعتلای هویت زن در منطق توحیدی و بر اساس منطق وحی را به دست گرفت که نماد آن شخصیت خدیجه کبری(س) بود و در ادامه این پرچم با نام مقدس حضرت زهرا(س) اهتزاز پیدا کرد. در ابتدای نهضت اسلامی معاصر، امام راحل(ره) نیز در اقتدا به حرکت نبوی، پرچم اعتلای هویتی بانوان و زنان را به دست گرفت.

وی بیان کرد: انقلاب اسلامی همچنان همراه با شکوفا شدن بانوان شکل گرفت و نهضت با بانوان رونق و ساخته شد. انقلاب اسلامی سپس برای اعتلای هویت بانوان گام‌های زیادی برداشت و راه دیگری در برابر ارتجاع سیاه و کهنه در برابر جاهلیت مدرن و تاریک باز کرد که این راه، راه فاطمه(س) بود.

حاج علی‌اکبری اظهار کرد: راه حضرت زهرا(س) راه حضور اجتماعی تاریخ‌ساز، یعنی تاثیرگذاری در بنیان‌های زیست بشری، بازگشت رسالت مادری، بازگشت رسالت همسری، راه فاطمه یعنی راه حیات طیبه، راه اعتلای خانواده و راه اعتلای جامعه از طریق اعتلای هویت زنان است.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: خدا را شاکریم که در بازگشت الگوی فاطمی که در قرآن عظیم و در سیره اهل بیت(ع) خطوط آن ترسیم شده، جامعه جهانی با یک اتفاق جدید روبرو شد که بانوان همزمان در عرصه‌های مختلف فرهنگی، علمی، سیاسی، هنری و … با حفظ ارزش‌های وجودی خود نقش‌آفرینی دارند. این موارد را انقلاب اسلامی در مقابل چشم جهانیان ثابت کرد که با حفظ حیا، عفت، نماد هویت زن یعنی پوشش دقیق و درست، می‌توانند در تمام عرصه‌ها میدان‌دار و نام‌آور باشند.

وی اضافه کرد: در برابر اندیشه‌ای که به دنبال حضور اجتماعی زنان اعتقاد داشت که زن باید پا روی شخصیت خود بگذارد و برای حضور در عرصه‌های مختلف باید از عفاف و حیای خود دست بردارد، بانوی ایرانی، مسلمان و مجاهد فاطمی ثابت کرد که می‌توان علاوه بر صیانت از ارزش‌های انسانی هویت زن بودن درعرصه‌های گوناگون نیز نقش‌آفرینی کند.

وی گفت: بانوی ایرانی از یک سو به فضل پروردگار متعال ثابت کرد که بانوان با اهتمام به نقش‌های فطری و اصیل خود در خانواده مخصوصا نقش مادری که در پرتو نقش همسری فراهم می‌شود، در ساخت سلول‌های اصلی شکل‌دهنده جامعه یعنی خانواده نقش ممتازی دارند که اینجا بار دیگر پرچم زیست خانوادگی برافراشته شد.

جاهلیت مدرن تحمل الگوی فاطمی را ندارد

امام جمعه موقت تهران ابراز کرد: جاهلیت مدرن تحمل این صدای آسمانی و صدای فاطمه را ندارد. جاهلیت مدرن از روز نخست و در رویارویی با انقلاب اسلامی که اعتلای هویتی زنان را که در پوشش حجاب و حیای فاطمی برافراشته شد به دلیل عدم تحمل این موضوع به دنبال این بود تا آن را از میان بردارد، چرا که در این مسیر شاهد ابطال الگوی خود به بشریت بود.

حاج علی اکبری ادامه داد: زنان در انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف دفاع مقدس، جهاد علمی و فرهنگی، اقتصادی و… برای پیشبرد مقاصد الهی در تمام صحنه‌ها صدرنشین بودند و لذا دشمنان از همان ابتدا تا امروز در معارضه با انقلاب اسلامی به موضوع زن پرداختند.

وی بیان کرد: بر این اساس دشمنان در فتنه‌های اخیر نیز به سراغ مسئله زنان رفته‌اند، چرا که اگر پرچم هویت فاطمی در اهتزاز باشد پیامش در منطقه و جهان شنیده خواهد شد. دشمنان می‌دانند که پیام فاطمی در سراسر دنیا در میان بانوان فرهیخته شنونده پیدا کرده است.

امام جمعه موقت تهران اظهار کرد: دشمنان وقتی بیداری زنان در پرتو انقلاب اسلامی را مشاهده کردند از این نهضت ترسیدند. البته که هنوز کار تمام نشده و در آینده نزدیک با ادامه این حرکت که جامعه بانوان و آقایان پیشگام هستند دشمنان شاهد دستاوردهای جدید در عرصه حیات طیبه خواهند بود.

حاج علی اکبری افزود: این پرچمی که به دست شهدا، مجاهدین، عارفین و بانوان برافراشته شده با وجود تمام توطئه‌های دشمنان به زمین نخواهد افتاد. جامعه ما با این اغتشاشات عقب‌نشینی نمی‌کند، چراکه انقلاب اسلامی و جامعه ما راه خود را به سمت سعادت پیدا کرده و تا ظهور منجی این راه ادامه خواهد یافت.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی