پایگاه خبری توانا نیوز

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در آینده نزدیک با سفرای کشور‌های همسایه، کشور‌های اسلامی و حوزه آمریکای لاتین جلساتی را خواهیم داشت که همه کمک می‌کند وظیفه قانونی خود را انجام دهیم.

به گزارش پایگاه خبری توانا، به نقل از خانه ملت؛  وحید جلال زاده  گفت :  ۱۲ طرح و لایحه در نوبت رسیدگی کمیسیون امنیت ملی است. از جمله این طرح‌ها می‌توان به «اعطای تابعیت به اتباع خارجی» اشاره کرد که تکلیف بسیاری از شهروندان جمهوری اسلامی را روشن می‌کند و بسیاری از خانواده‌ها را از سردرگمی نجات می‌دهد. همچنین اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی در دستور است؛ بسیاری از خانواده‌ها در انتظار تصویب این طرح هستند، اما هنوز در فراز و نشیب کمیسیون امنیت ملی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: طرح «سازمان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه» از دیگر طرح‌های در دستور کمیسیون است. این طرح برای صیانت از این قوه تهیه شده تا سازمان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه بتواند از روند دادرسی‌ها صیانت کند و مانع بروز فساد و نفوذ افراد غیر مرتبط در دستگاه قضایی شود. طرح «تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران» نیز در کمیسیون در حال بررسی که باید آن را به نتیجه برسانیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، گفت: لوایح «اخذ مجوز کمک مالی بلاعوض از آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن برای بهسازی تجهیزات نمایشگاهی موزه ملی ایران»، «پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم در دریای خزر»، «موافقتنامه پیشگیری از حوادث در دریای خزر» و «الحاق دولت ایران به تشریفات اول و دوم الحاقی به کنوانسیون‌های ژنو ۱۹۷۷» نی در دستور بررسی کمیسیون امنیت ملی است.

وی تصریح کرد: در حوزه نظارتی با توجه به تعدد دستگاه‌ها و ماموریت‌های کمیسیون، کارکرد وسیعی داشتیم. با توجه به اینکه کمیسیون ما مسئولیت سیاست خارجی را هم بر عهده دارد، در بحث دیپلماسی پارلمانی و نظارت بر دستگاه‌های ایران در خارج از کشور اعم از وزارت خارجه را دنبال کردیم و در چندین سفر اقدامات نظارتی انجام گرفته است. در حوزه داخلی نیز در بسیاری از مانورها، رونمایی‌‎های نیرو‌های مسلح و سازمان انرژی اتمی حضور پیدا کردیم.

جلال زاده همچنین گفت: در مواردی که حرکت‌های کور تروریستی مانند شهادت شهید محسن فخری زاده و شهید حسن صیادخدایی اتفاق افتاد، جز اولین گروه‌ها در صحنه حاضر شدیم و حادثه را مورد بررسی قرار دادیم. در حادثه اخیر زاهدان و زندان اوین نیز در ساعات اولیه پس از حادثه در صحنه و مناطق حاضر شدیم. کمیسیون همچنین در خرابکاری سایت‌های هسته‌ای فعال بوده و گزارش تهیه کرده و آن را به استماع نمایندگان رسانده است.

برنامه هفتم، در دستور بررسی کمیسیون امنیت ملی
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از موضوعات مطرح در کمیسیون که در حال بررسی است می‌توان به برنامه هفتم اشاره کرد. کمیسیون با کمک مرکز پژوهش‌ها، اندیشکده‌ها و مراکز دانشگاهی پیگیر بررسی محور‌های مهم حوزه ماموریتی خود است و امیدواریم با ارایه لایحه دولت برنامه موثر، پروژه محور و نتیجه محور و قابل ارزیابی را تصویب کنیم.

افق پیش روی کمیسیون امنیت ملی تا پایان دور یازدهم

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امیدواریم در زمان باقی مانده در دور یازدهم کمیسیون با ایده‌های جدید به کار خود ادامه دهد تا بتوانیم طرح‌ها و لوایح در نوبت را به نتیجه برسانیم و نقش نظارتی خود را با دقت ادامه دهیم.

وی ظهار کرد: در بحث لوایح و طرح‌ها موضوع اصلاح «قانون خدمت نظام وظیفه» از موارد مهمی است که تا پایان دوره باید به نتیجه برسانیم، «اعطای تابعیت به اتباع خارجی» و «تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران» نیز از دیگر موضوعات مهمی است که در اولویت کمیسیون امین ملی است و کمیسیون اهتمام جدی برای به نتیجه رساندن آن تا پایان دوره دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در آینده نزدیک با سفرای کشور‌های همسایه، کشور‌های اسلامی و حوزه آمریکای لاتین جلساتی را خواهیم داشت که همه کمک می‌کند وظیفه قانونی خود را انجام دهیم.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی