پایگاه خبری توانا نیوز

در‌حالی‌که این روز‌ها بازار ارز با ثباتی نسبی مواجه شده و خرید و فروش خودرو همچنان در رکود به سر می‌برد که گزارشات از افزایش قیمت محصولات داخلی وخارجی در بازار خبرمی دهد و دولت بدنبال این است که محصولات ایران‌خودرو و سایپا عملا دیگر توسط نهاد‌های بیرونی تعیین قیمت نشده و نرخ پایه‌ای که برای عرضه آن‌ها در بورس کالا لحاظ شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، طی چند هفته گذشته و با توجه به روند صعودی نرخ ارز، بازار خودرو نیز متاثر از آن با رشد قیمت مواجه شد؛ البته این اتفاقی جدیدی در اقتصاد ایران نیست.

در‌حال‌حاضر با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در بازار، انتظار می‌رفت قیمت خودرو نیز به یک ثبات نسبی برسد، با‌این‌حال اتفاقات دیگر به ویژه انتشار اخبار مربوط به تغییر سیاست دولت درباره قیمت خودرو، پیش‌بینی‌ها را تغییر داد و قیمت ها بدون استدلال در حال گرانی است.

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، سرنوشت قیمت‌گذاری خودرو‌های داخلی، ابهام در واردات خودرو، نا امیدی از سرنوشت برجام،  اثر ثبات نسبی قیمت ارز بر بازار خودرو را خنثی کرده و حتی سبب رشد قیمت ها در هفته های اخیرنیز شده است.

چندی پیش حسین قربان‌زاده رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد طبق توافق صورت‌گرفته با وزارت صمت، با عرضه تمام خودرو‌های تولید داخل در بورس کالا، قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو حذف خواهد شد. بر این اساس، محصولات ایران‌خودرو و سایپا عملا دیگر توسط نهاد‌های بیرونی تعیین قیمت نشده و نرخ پایه‌ای که برای عرضه آن‌ها در بورس کالا لحاظ می‌شود، متناسب با هزینه‌های تولید و غیرزیانده خواهد بود.

این موضوع که به تایید وزارت صمت نیز رسیده، البته به معنای آزادسازی قیمت و تعیین قیمت خودرو‌ها بر‌اساس حاشیه بازار نیست. تنها اتفاقی که فعلا قرار است در عرصه تعیین قیمت خودرو‌های داخلی رخ بدهد، لغو قیمت‌گذاری دستوری است.

واکنش بازار خودرو چه بود؟

آشفتگی قیمت خودرو در کنار بازار آرام ارز  

به گزارش توانا، رشد قیمت خودرو در بازار در حالی است که این روز‌ها اخباررسمی و غیررسمی از ورود خودرو‌های خارجی به کشور به گوش می رسد. هرچند نمایشگاه‌داران خودرو وفعالان این بازار هنوز واردات خودرو را باور ندارد، چون تا به امروز مقاطع زمانی مختلفی برای ورود خودرو‌های خارجی اعلام وتا کنون بدون اجرا سپری شده است. اماشرکت‌های واردکننده حتی تبلیغات خود را نیز آغاز کرده و احتمالا تا انتهای سال چند هزار دستگاه خودرو وارد کشور می‌شود.

بررسی بازار نشان می دهد؛ در‌حال‌حاضر پراید ۱۱۱ با قیمت ۲۱۴میلیون تومان به فروش می‌رسد و برای خرید پراید ۱۳۱ نیز باید ۲۰۰میلیون تومان هزینه کرد.همچنین تیبا هاچ‌بک ۲۲۴میلیون تومان به فروش می‌رود و قیمت تیبا صندوق‌دار هم به ۲۱۹میلیون تومان رسیده است. از بازار ساینا هم خبر می‌رسد این خودرو ۲۳۰میلیون تومان قیمت دارد و کوییک دنده‌ای هم ۲۲۹میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین برای خرید کوییک اتوماتیک پلاس نیز باید ۳۱۲میلیون تومان هزینه کرد. طبق گفته فعالان بازار، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۳۴۵میلیون تومان رسیده و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ هم خودرویی ۴۱۰میلیون تومانی است.

 

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی