پایگاه خبری توانا نیوز

سرپرست گروه مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا از نهایی شدن مذاکرات ایران و اوراسیا بر سر موافقت‌نامه تجارت آزاد خبر داد و گفت بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ قلم کالا تحت پوشش این موافقت نامه قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری توانا، میرهادی سیدی، سرپرست گروه مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا در خصوص موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و این اتحادیه گفت: حدود سی دور مذاکره با اتحادیه اقتصادی اوراسیا که نمایندگان پنج کشور به علاوه خود اتحادیه اوراسیا اقتصادی اوراسیا بودند، انجام شد. در این سی دوری که تعدادی از آنها بر خط و حدود 7 دور هم به صورت حضوری برگزار شد و دو سال به طول کشید ما ابعاد موافقت نامه تجارت آزاد را در چارچوبی که بیشتر این توافق ها در دنیا مرسوم است، پیش رفتیم و بر سر موافقت‌نامه‌ای که حدود 150 صفحه است و مفصل ترین موافقت نامه تجاری است به توافق رسیدیم.

وی افزود: از حیث پوشش کالایی، این موافقت‌نامه بزرگترین پوشش کالایی را دارد. به زودی ریاست محترم سازمان توسعه تجارت با وزیر تجارت اوراسیا در تهران با امضای یک یادداشتی اتمام مذاکرات را اعلام خواهند کرد.

موافقت‌نامه تجارت آزاد شامل چه کالاهایی می‌شود؟

سرپرست گروه مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا در پاسخ به این سوال که آیا مشخص شده است چه کالایی وارد یا صادر بشود و بعد از امضای توافق نامه چه مرحله ای طی خواهد شد گفت: ضمائم آن سندی که امضا می شود شامل لیست‌های کالایی خواهد بود و این به هر دو طرف این امکان را می‌دهد که فرآیند بررسی‌های داخلی‌شان را برای آماده‌سازی خودشان انجام دهند. بعد از امضا، سند برای تصویب مجالس ملی کشورها مسیری را طی می‌کند. همین قاعده در تمام پنج کشور اتحادیه اوراسیا هم هست و بایستی این فرآیند را سپری کنیم و بعد از آن اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: تجارتی که الان داریم در حوزه اقلام کشاورزی است. واردات ما از کشورهای اتحادیه اوراسیا فعلا بیشتر متمرکز روی غلات و دانه‌های روغنی است. از ایران هم به همین ترتیب سیب، سیفی جات و محصولاتی که در گلخانه‌ها تولید می‌شوند با تعرفه صفر صادر می‌شوند.

وی در ادامه گفت: بیش از 7 هزار و 500 قلم کالا تحت پوشش این موافقت‌نامه قرار میگیرد. وقتی شما 95 درصد اقلام را تحت پوشش چنین توافقی قرار می دهید، اجازه می دهید که رقابت در این کالاها شکل بگیرد و دو طرف در حد توانایی‌های رقابتی‌شان از بازار همدیگر استفاده می کنند. تعدادی از این اقلام بلافاصله صفر می شود و تعدادی به تدریج صفر می شود.

سیدی در پاسخ به این سوال که آیا این کالاها حتما ساخت همان کشور باید باشد گفت: بر اساس موافقت‌نامه، یک فصل برای قواعد مبداء کالا وجود دارد و اینکه چه کالایی مال چه کشوری است ، در آن فصل بحث می‌شود./تسنیم

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی