پایگاه خبری توانا

قیمت خودرو روند صعودی خود را حفظ کرده است. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد هم‌گام با افزایش قیمت‌ها، بازار با رکود هشت‌ماهه خداحافظی کرد. البته بازار خودروهای خارجی به دلیل جدی شدن بحث واردات همچنان در رکود است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، در حالی که پیش از این سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرده بود که مجلس با ایجاد محدودیت و انحصار در واردات خودرو مخالف است.

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به گام مجلس در راستای واردات خودرو و روند اجرای آن، بیان کرد: مجلس برای واردات خودرو قانون شفافی را مصوب کرد، اما از نظر بنده همچنان در آیین‌نامه نوشته شده برای واردات خودرو انحصار وجود دارد و مافیایی که در صنعت خودروسازی حکمفرما هستند با شرایط دیگری به واردات خودرو ورود پیدا کرده‌اند.

علی موسوی مدعی شد: مافیایی که در دو خودروسازی بزرگ کشور در حال تاختن هستند امروز به بحث واردات خودرو ورود پیدا کرده‌اند و قصد دارند با شگردهای مختلف واردات خودرو را نیز در دست خود بگیرند.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس در قانون مصوب خود سازوکار واردات را پیش‌بینی کرده و در نوع خودروهای وارداتی انحصاری قائل نشده است، تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد شروطی که در بندهای مختلف آیین‌نامه واردات خودرو پیش‌بینی شده است، دست مافیاها را باز گذاشته است، ما به‌عنوان نماینده مردم تذکر داده و مطالبه داریم حتما این بندهای آیین‌نامه اصلاح شود.

بازار به کدام سمت می رود؟

محمدرضا حامدیان، کارشناس صنعت خودرو به توانا گفت: در هفته های اخیر بازار خودرو دچار تنش قیمت عجیبی شده که افزایش نرخ خودرو را تا پایان سال تقویت کرده است، اما آن رکودی که از ابتدای سال بر بازار حاکم بود، از بین رفت و سطح معاملات هم‌گام با افزایش قیمت بالا رفته است. به نظر می‌رسد این روند در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد.

او افزود: این روزها بازار خودرو دستخوش تغییرات زیادی شده و قیمت خودروهای پُر تیراژ که تولیدشان متوقف شده گرانی تازه ای را تجربه می کند. همچنین، خودروهایی که قیمت پایین‌تری داشتند، این روزها با افزایش قیمت زیادی همراه شدند. چراکه تقاضا برای خرید این خودروها در بازار بالا بود.

به گفته حامدیان؛ این افزایش قیمت و رونق در رابطه با بازار خودروهای داخلی است. بازار خودروهای خارجی به دلیل جدی شدن بحث واردات خودرو به کشور، در رکود قرار گرفته و خرید و فروشی در این بازار صورت نمی‌گیرد.

قیمت خودرو در بازار 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار خودرو به روند افزایش قیمتی خود ادامه می‌دهد. پراید ۱۱۱ نسبت در قیمت 218 میلیون تومان به فروش می‌رسد. اما پراید ۱۳۱ امروز  به نرخ 207 میلیون تومان عرضه می‌شود.پژو ۲۰۷ اتومات هم که روزها با افزایش قیمت همراه شده بود، امروز به قیمت 673 میلیون تومان رسید.خودرو دنا معمولی هم که روزها بود که با ثبات قیمت همراه شده بود، هم‌اکنون با قیمت 468 میلیون تومان در بازار عرضه شد.

پژو پارس اتوماتیک که روزها در قیمت 500 میلیون تومان ثابت مانده بود، حالا در قیمت 530 میلیون تومان در بازار خودرو کشور به فروش می‌رسد.تارا اتوماتیک هم که در روزهای گذشته با افزایش قیمت قابل‌توجهی همراه شد، امروز به نرخ 645 میلیون تومان رسید.در این میان، به گفته فعالان بازار خودرو برخی از خودروها بیشتر مورد معامله قرار می‌گیرند. اما این خودروها در چه بازه قیمتی قرار دارند؟تیبا هاچ‌بک‌ پلاس که از خودروهای پرطرفدار این روزهاست، صبح امروز محدوده 235 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو صفر حالا 365 میلیون تومان ارزش دارد. در این میان، تیپ پنج این مدل پژو در بازار کشور در نرخ 405 میلیون تومان به فروش رسید.

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی