پایگاه خبری توانا نیوز

 

نماینده روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: مسکو بارها اتهامات بی‌اساس مبنی بر دریافت کمک نظامی از ایران را رد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین نمایندگان برخی از کشورهای حاضر در نشست بار دیگر ادعای اثبات نشده خود را مبنی بر اینکه روسیه در جریان حملات خود علیه اوکراین از پهپادهای ساخت ایران استفاده می‌کند، تکرار کردند.

باربارا وود وارد سفیر و نماینده انگلیس در سازمان ملل در نشست جمعه شب شورای امنیت این ادعاها را تکرار و همچنین مدعی شد که روسیه به دنبال دریافت تسلیحات بیشتر از ایران، ازجمله صدها موشک بالستیک است و مسکو نیز در ازا سطح بی سابقه‌ای از تکنولوژی و حمایت نظامی را به تهران ارائه خواهد داد.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: ما نگرانیم که روسیه قصد دارد قطعات نظامی پیشرفته‌تری را به ایران ارائه دهد که به این کشور امکان می‌دهد توانایی تسلیحاتی خود را تقویت کند.

نماینده انگلیس مدعی شد که لندن اطمینان دارد، مسکو به دلیل کاهش ذخیره تسلیحاتی خود قصد آن را دارد که از کره شمالی نیز سلاح دریافت کند.

همچنین لیندا توماس، گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت مدعی شد که روسیه همچنان به استفاده از ‌پهپادهای ساخت ایران علیه غیرنظامیان اوکراینی ادامه می‌دهد.

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز در این نشست ارسال سلاح از ایران را اتهامی بی‌اساس خواند و گفت که مجموعه صنعتی و نظامی روسیه می‌تواند بدون کمک گرفتن از دیگران به اهداف خود دست پیدا کند. این در حالی است که صنعت نظامی اوکراین از اساس وجود ندارد و از سوی صنعت غرب تامین می‌شود.

نبنزیا در ادامه اظهارداشت: ما تحت تاثیر سخنان شرکای سابق غربی قرار نمی‌گیریم. آنها سعی می‌کنند توجهات را به سمت اتهامات بی‌اساس درباره انتقال سلاح از ایران به روسیه معطوف کنند. ما بارها این اتهام را رد کرده‌ایم.

به گزارش توانا ، ادعای انتقال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین در حالی به‌طور مکرر از سوی مقامات غربی و به‌ویژه آمریکایی‌ها تکرار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران و روسیه قویا آن را رد می‌کنند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه با اشاره به اینکه واشنگتن توانایی تایید ارسال موشک‌های بالستیک از ایران به روسیه را ندارد، مدعی شد که روند ارائه پهپادهای ایرانی به مسکو همچنان ادامه دارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان پیش از این در پاسخ به این ادعاهای اثبات نشده مقامات غربی و آمریکایی تصریح کرد: اظهارات آنها در مورد بخش موشکی کاملا غلط است و بخش پهپاد درست است. ما تعداد معدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.

وی با اشاره به موضع ایران در ارتباط با جنگ روسیه و اوکراین و با تاکید بر اینکه “ما یک طرف جنگ در اوکراین نیستیم و این موضوع را به مقامات اوکراین نیز اعلام کرده‌ایم” افزود: به مقامات اوکراینی تاکید کرده‌ایم که اگر مستنداتی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد در اختیار ما قرار بدهند. در همین چارچوب، هیات دفاعی ما برای بررسی این موضوع و برگزاری یک نشست مشترک با اوکراینی‌ها در این زمینه به یک کشور اروپایی رفت ولی در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی‌ در جلسه حضور پیدا نکرد و علت آن نیز فشار آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به خصوص آلمان بود. آنها به طرف اوکراینی گفته بودند که ما می‌خواهیم ایران را به خاطر موضوع پهپادها تحریم کنیم و حالا شما می خواهید در یک نشست مشترک با ایرانی‌ها حضور پیدا کنید و با آنها قهوه بخورید.

وی با اشاره به تماس تلفنی اخیر خود با وزیر امورخارجه اوکراین تصریح کرد: در این گفت‌وگوی تلفنی نیز تاکید کردیم که اگر طرف اوکراینی مستنداتی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد به ما ارائه کند و در این زمینه توافق کردیم که آنها مستنداتشان را در اختیار ما بگذارند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

این دیپلمات عالی‌رتبه ایرانی گفت: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی