جانشین وزیر دفاع اعلام کرد: ابتدای ۱۴۰۱ گام دوم نظام نوآوری دفاعی برداشته شد که اساس آن نوآوری باز است. در این دوران حتی دفاتر طراحی و مراکز تدوین سیاست‌ها هم برون‌سپاری می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، سردار سید مهدی فرحی امروز در بیست‌وهشتمین نشست مشترک مدیران ارتباط با جامعه و صنعت که با حضور معاونین و مدیران پژوهش وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برگزار شد، با بیان اینکه در روزهای اول انقلاب کشور، مصرف کننده فناوری‌های دفاعی از هواپیما تا تفنگ ژ ۳ بودیم، افزود: در آن زمان برای تعمیرات اولیه از مستشاران استفاده می‌کردیم و ۴۵ هزار مستشار که عمدتا آمریکایی بودند، تعمیرات مورد نیاز ما را انجام می‌دادند.

وی، قطعه‌سازی، زیرمجموعه‌سازی، مهندسی معکوس، انتقال فناوری را از گام‌های دیگر توسعه فناوری در کشور دانست و ادامه داد: در گام بعدی ما به سمت طراحی مستقیم و نوآوری باز رفتیم و امروز این ادعا را داریم که اگر دنیا در نسل ۸ نوآوری باز هستند، ما نوآوری نسل ۵ و ۶ را داریم.

فرحی با تاکید بر اینکه در این ۴۰ سال،  ۱۰ گام توسعه فناوری را طی کردیم و در حوزه محصولات فناورانه، صاحب فن و اقتدار هستیم، یادآور شد:  در این راستا رویکرد “هسته” و “شبکه” را در وزارت دفاع در پیش گرفتیم و طی آن تلاش کردیم از ظرفیت‌های ملی استفاده کنیم.

جانشین وزیر دفاع خاطر نشان کرد: امروز حدود ۸۰۰ شهرک صنعتی در کشور داریم که در این شهرک‌ها بسیاری از واحدهای فناور، همکاران ما در توسعه صنعت دفاعی هستند و این همکاری به گونه‌ای است که ۳ یا ۴ برابر وزارت دفاع از ظرفیت ملی استفاده کرده‌ایم.

همکاری وزارت دفاع با دانشگاه‌ها

وی با اشاره‌ به همکاری وزارت دفاع با ۸۰ دانشگاه کشور، گام دوم را توسعه همکاری با دانشگاه‌ها دانست و افزود: توسعه ارتباط صنعت دفاعی و دانشگاه یکی از اصول راهبردی وزارت دفاع است و سازوکاری برای آن تعریف شده است. همه سازمان‌های زیرمجموعه وزارت دفاع باید هر سال همکاری‌های خود را با دانشگاه ها توسعه بدهند.

فرحی تاکید کرد: وزارت دفاع در سال ۱۳۹۰ برای اولین بار نظام نوآوری دفاعی کشور را تدوین و اجرا کرد.

وی ادامه داد: ۱۰ سال بعد از اجرای نظام ملی نوآوری، این نظام آسیب شناسی شد و در ابتدای ۱۴۰۱ گام دوم نظام نوآوری دفاعی برداشته شد که اساس آن نوآوری باز است. در این دوران حتی دفاتر طراحی و مراکز تدوین سیاست‌ها هم برون‌سپاری می‌شود.

جانشین وزیر دفاع گفت: در گام دوم نظام ملی نوآوری، فناوری‌های پیشرفته دنیا را شناسایی کردیم، برای نمونه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای سال ۲۰۴۰ هشت فناوری را در دنیا تهدیدکننده علیه خود شناسایی کرده است؛ مانند فناوری هایپرسونیک، فضای عمیق و فناوری زیستی، ما هم در زمینه فناوری‌های تهدیدکننده آینده کار تحقیقاتی می‌کنیم.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه وزارت دفاع و وزارت علوم، گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه وزارت دفاع از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری مربوط حمایت می‌کند. همچنین مؤسسه تحقیقات دفاعی از پسادکتری برای متخصصان رشته‌های نزدیک حمایت می‌کند، هزینه‌های فرصت مطالعاتی استادان را برای موضوعات مشخص تامین می‌کنیم و از توسعه فناوری‌های نوظهور حمایت می کنیم.

فرحی ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌نامه و گام دوم نظام نوآوری همه سازمان‌های صنعتی وابسته به وزات دفاع باید بر اساس این دو سند عمل کنند و برای استفاده از جذب نخبگان سازوکارهای خوبی را انتخاب کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: طی ۳۰ سال گذشته بیشترین تعامل‌ها را با دانشگاه‌ها داشته ایم؛ اما هنوز در نقطه ابتدایی هستیم.

حمایت از پایان‌نامه ارشد و دکتری

وی توضیح داد: امروز حدود ۱ میلیون نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی داریم، سالی ۲۵۰ هزار نفر در این مقاطع دانش آموخته می‌شوند و یعنی هر روز ۱۰۰۰ پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری دفاع می‌شود. ولی بهره برداری از این پایان‌نامه‌ها کم است. این پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها باید مسیر و جهت بیابند.

به گفته وی با وجود تعداد قابل توجه نخبگان و دانش آموختگان، از این ظرفیت عظیم به خوبی استفاده نمی‌شود، ولی باید با سازوکاری از این ثروت ملی استفاده شود.

فرحی با اشاره به کمبود دیدارهای بین صاحبان صنایع و دانشگاهیان، گفت: اینکه همدیگر را درک نکنیم، باعث می‌شود انتظارات متعادل از هم نداشته باشیم. شاید دلیل این امر نداشتن و طراحی نکردن مدل همکاری مشترک باشد.

وی با تاکید بر اهمیت مالکیت معنوی و یافتن راهکاری برای آن در مؤسسه تحقیقات دفاعی، اضافه کرد: نداشتن مدل همکاری، بحث مالکیت فکری‌، فقدان گفتمان مشترک از جمله مشکلات در توسعه رابطه صنایع و دانشگاه است.

جانشین وزیر دفاع با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با وزارت علوم، یادآور شد: حمایت از پایان‌نامه‌ها، حمایت از پسادکتری در حوزه‌های مرتبط، حمایت از فرصت‌های مطالعاتی، حمایت از پروژه‌ها، حمایت از زیرساخت آزمایشگاهی مشترک و حمایت از مراکز نوآوری مشترک از تاکیدات این تفاهم‌نامه است.

به گفته وی، تاکنون ۱۰ مرکز نوآوری با دانشگاه‌ها راه‌اندازی شده است.