پایگاه خبری توانا

دامنه نوسان جزو ساختارهای معاملاتی بازار سهام است و می‌تواند از لحاظ روانی و رسیدن به اهداف قیمتی در کوتاه مدت تاثیر مثبتی داشته باشد و در نهایت تاثیر خود را بر شاخص کل خواهد گذاشت و موجب خواهد شد تا شاخص از فاز اصلاح فاصله بگیرد تا شاخص کل بورس را بالا بکشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، اوایل سال جاری سازمان بورس و اوراق بهادار افزایش فصلی دامنه نوسان را اعمال کرد تا از این طریق بتواند به طور تدریجی آن را حذف کند و تعادل از بین رفته را بازگرداند. در اواخر فصل پاییز دامنه نوسان به مثبت و منفی ۷ درصد رسید.

اگر اصلاحات بازار سرمایه ادامه یابد، افزایش دامنه نوسان نیز در کنار سایر اصلاحت بازار سهام موجب خواهد شد تا شاخص کل بورس رشد شارپی را در کوتاه مدت تجربه کند، البته در بلندمدت هم مهمترین عاملی که موجب افزایش شاخص کل بورس می‌شود، افزایش انتظارات سود آوری اکثر شرکت‌های بورسی است.

در این میان پرسشی که مطرح می‌شود اینکه از زمان شروع روند افزایشی دامنه نوسان تغییر مثبتی در بازار به وجود آورده است و ضرورت دارد این روند تداوم پیدا کند؟ بر این اساس یک کارشناس بازار سرمایه ابعاد مختلف این موضوع را واکاوی کرد.

احسان خاتونی داریان، کارشناس بازار سرمایه درمورد تأثیر افزایش تدریجی دامنه نوسان بر بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار توانا گفت: این افزایش در بازار سهام تأثیر مثبت داشته است مانند اینکه باعث شد کمتر پدیده صف نشینی چه در خرید و چه در فروش در بازار سرمایه و همچنین در نمادهایی که فعلا افزایش دامنه نوسان برای آنها اجرا شده، شکل بگیرد بنابراین موافق تداوم روند افزایشی دامنه نوسان هستم.

او ادامه داد: در این میان باتوجه به معایب زیادی که پدیده صف محوری در بازار سرمایه داشته بسیاری از فعالان بازار هم اعتقاد دارند که باید صف نشینی از بین برود تا سرمایه‌گذاران براساس تحلیل خود نسبت به خرید سهام اقدام کنند.

خاتونی داریان افزود: البته نظر نهاد نظارتی بازار سرمایه یعنی نهاد رگولاتوری یا همان سازمان بورس بر این بود که با گسترش فعالیت‌های بازارگردانان به تدریج دامنه نوسان را بیشتر از این افزایش دهند و برای تعداد نمادهای بیشتری این کار صورت گیرد اما باتوجه به اشکالاتی که در روش فعلی بازارگردانی در بازار سرمایه وجود دارد و نارضایتی‌های گسترده‌ای که در این روش بازارگردانی دیده می‌شود، به نظر می‌رسد سازمان بورس در این زمینه با احتیاط بیشتری برخورد می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: این مسئله درخصوص حجم مبنا هم وجود دارد و به نظر می‌رسد باتوجه به گفته‌های مسئولان نظارتی درخصوص تغییرات قوانین بازارگردانی، اگر شاهد اجرای این قوانین جدید در بازار باشیم و نتایج آن مثبت باشد قطعا دامنه نوسان بیشتری را خواهیم داشت.

به گفته او به‌نظر می‌رسد دامنه نوسان در حدود مثبت و منفی 10 درصد می‌تواند حدنهایی و مناسبی برای شرایط فعلی بازار باشد.

خاتونی داریان توضیح داد: سازوکارهایی که در بورس‌های دنیا مانند قطع کننده‌های مدار و توقف معاملات در شرایط خاص دیده شده می‌تواند جایگزین دامنه نوسان باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: همچنین ضرورت دارد حجم مبنا به تدریج حذف شود و این دو اتفاق مهم یعنی افزایش دامنه نوسان وحذف حجم مبنا قطعا با افزایش بازارگران بازار و نهادهای مالی بیشتر و بالا رفتن حجم معاملات مفاسدی نخواهد داشت بلکه به شدت هم به نغع بازار است و بورس را از صف نشینی به سمت تحلیل محوری سوق می‌دهد./م.ح

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی