پایگاه خبری توانا

عضو انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم گفت: مشکلات داخلی و خارجی در عرصه تجارت امکان تداوم فعالیت تولیدکنندگان در عرصه اقتصادی را به حداقل می رساند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، برخی سیاست های داخلی و خارجی تداوم حرکت تولید کنندگان در مسیر تجارت را به حدی کُند کرده که تولید کنندگان بدنبال راهی جهت خروج از مشکلات فعلی می باشند تا شاید بتوانند به فعالیت تولیدی خود ادامه دهند.

فرانک عزیز نژاد رییس هیات مدیره شرکت کیاسبز آشیان کوشا در گفتگو با خبرنگار توانا اظهار کرد: یکی از مشکلات تولیدکنندگان و واردکنندگان تغییر قیمت اجناس از سوی فروشنده خارجی به دلیل طولانی شدن پروسه ثبت سفارش و تامین ارز است.

وی افزود: از دیگر معضلاتی که در مسیر تولید نهاده های کشاورزی با آن مواجه هستیم، این است که با جریمه از سوی بانک مرکزی به دلیل تاخیر در رسیدن کالا به کشور مواجه می شویم و این درحالی است که تاخیر در واردات ناشی از طولانی شدن پروسه تامین ارز است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: وثیقه ای که به بانک برای دریافت ارز نیمایی می سپاریم برای مدت ۸ ماه است اما اگر روند واردات بیش از این طول بکشد باید به عنوان جریمه مابه التفاوت نرخ ارز آزاد و نیمایی را به بانک پرداخت کنیم ولی مسأله اصلی این است که واردکننده و تولیدکننده نقشی در این امر ندارد.

عزیزنژاد تصریح کرد: از دیگر مشکلات صنف ما این است که تبعات عدم لینک بودن سامانه گمرک با سازمان حفظ نباتات نیز به ما تحمیل می شود.

این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: متاسفانه تولیدکنندگان حتی در تامین ماده اولیه داخلی نیز با چالش مواجه می شود.

عزیزنژاد گفت: اوره ماده اولیه تولید سم است که تولیدکننده باید آن را کیلویی ۱۹ هزار تومان از بورس خریداری کند در حالی که سازمان خدمات حمایتی همین کالا را کیلویی ۳۸۰ تومان عرضه می کند ولی نه به تولیدکننده.

این فعال صنفی یادآور شد: درحالی که سازمان خدمات حمایتی به تولیدکنندگان اوره نمی دهد اقدام به عرضه این کالا با سند زمین به کشاورز می کند و تولیدکننده ناچار است اقدام به خرید اوره آز کشاورز کند و بدین ترتیب تولید را مقرون به صرفه تر کند.

به گزارش توانا، این درحالی است که نهمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی 19 الی22 دی ماه 1401 در نمایشگاه بین المللی تهران با حضور شرکت ها و انجمن های متخصص برگزار می شود./م.خ

 

 

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی