پایگاه خبری توانا

اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی

با به روز رسانی سامانه سمات در قالب نسخه 2.2 از این پس اطلاعات و گزارش های با کیفیت و روایی بالا در زمینه تسهیلات و تعهدات در سطح ملی در اختیار شبکه بانکی قرار می گیرد.

به گزارش  پایگاه خبری توانا، از روابط عمومی بانک مرکزی، با توجه به اینکه اطلاعات تسهیلات و تعهدات موجود در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات (سمات) به عنوان جامع‌ترین بانک اطلاعاتی تسهیلات و تعهدات در سطح ملی است؛ لذا گزارش‌های مأخوذه از سامانه مذکور به ویژه گزارش تسهیلات پرداختی و گزارش مانده مطالبات مربوطه به جهت کاربرد آن در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی و هدایت منابع بانکی بر اساس سیاست‌های اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و ضروری است این اطلاعات از کیفیت و روایی لازم برخوردار باشد. در این راستا تغییراتی به شرح زیر در قالب نسخه 2.2 سامانه سمات پیاده‌سازی شده و طی بخشنامه به شماره 367445 مورخ 1400/12/16 به شرح ذیل به شبکه بانکی ابلاغ شده است :

1- به منظور دقیق‌تر/شفاف‌تر شدن آمار تسهیلات پرداختی ، سرویس واریز مبلغ تسهیلات ایجاد گردید، که بانک ها علاوه بر مبالغ مصوب یا مبلغ درج شده در قراردادهای فی‌مابین بانک و تسهیلات گیرنده، مبالغ واریزی تسهیلات به همراه تاریخ دقیق واریز را نیز به سامانه سمات اعلام نمایند.

2- با عنایت به مفاد ماده 36 و تبصره ذیل آن در «دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات مؤسسات اعتباری» ابلاغی طی بخشنامه شماره 212681‏/98 مورخ 26‏/09‏/1400 اداره مطالعات و مقررات بانکی، دارای وضعیت امهال خوش حساب، امکان بهره‌مندی از مزایای مقرر در مفاد دستورالعمل از جمله بهره‌مندی از خدمات بانکی برای مشتریانی که تسهیلات خود را امهال نموده و به تعهدات خود عمل می‌نمایند، فراهم شده است. بدیهی است در صورت عدم انجام تعهدات مشتری در قالب قرارداد امهال شده ، مجددا محدودیت‌ها اعمال خواهد شد.

3- با عنایت به راه‌اندازی سامانه فرزندآوری در اداره اعتبارات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمینه نظارت و پایش بهتر در مورد مصارف تسهیلات قرض‌الحسنه پرداختی شبکه بانکی کشور، در فیلد “هدف از دریافت تسهیلات” کدهای (قرض‌الحسنه فرزندآوری، اشتغال کمیته امداد، اشتغال بهزیستی، اشتغال ایثارگران و سایر اشتغال ) در سرویس تسهیلات سامانه سمات، ایجاد گردیده است.

4- با عنایت به ابلاغ «شیوه نامه اجرایی استفاده از برات الکترونیکی در تامین مالی زنجیره تولید» امکان ثبت و دریافت اطلاعات برات الکترونیکی پس از پردازش در سایر سامانه های ذی ربط در سامانه سمات نیز فراهم گردیده است.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی