پایگاه خبری توانا

یک کارشناس مسکن گفت: دولت با سیاست های از جمله کنترل نقدینگی و و ساخت مسکن های استیجاری می تواند بازار مسکن به سمت ثبات هدایت می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، بازار مسکن چند سالی است که با بحران افزایش نرخ تورم روبرو شده که تا کنون هیچ یک از سیاست های دولت نتوانسته است این بازار را از بن بست رکود خارج کند.

در همین رابطه ناصر یار محمدیان کارشناس مسکن در گقت وگو با خبرنگار توانا با بیان اینکه بازار مسکن بازار به عنوان یک بازارا دارایی محسوب می شود گفت: در این بازار شاهد آن هستیم که علاوه بر تامین نیاز مصرف کنندگان واقعی نیاز بازار سرمایه گذاران هم در این بخش تامین شده و اثر دوگانه ای را در این بازار شاهد هستیم.

او ادامه داد: با توجه به آنکه بازار های دارایی از جمله مسکن نوسان پذیر هستند بنابراین به راحتی تحت تاثیر اقتصاد کشور قرار گرقته و با تغییر نوسانات نرخ ارز دچار افزایش قیمت می شوند.

یار محمدیان تاکید کرد: در زمانی که در بازار اقتصادی کشور تلاطم اقتصادی ایجاد می شود بازار های شبیه بازار مسکن دچار تلاطم شده و با رشد و نوسان اقتصادی مواجه می شود بنابراین باید با برنامه ریزی دقیق تر به این بازار نگاه دوگانه ای نداشته باشیم و تنها به این بازار نگاه مصرفی داشته باشیم.

این کارشناس مسکن بیان کرد: در چنین شرایط اقتصادی در کشور نه تنها در تهران بلکه در هیچ یک از شهرهای کشور بازار مسکن دارای ثبات و پایداری نیست و دولت باید با برنامه ریزی مناسب این بازار را به سمت ثبات اقتصادی هدایت کند.

او یادآور شد: دولت لزوما و تنها با ثابت نگه داشتن نرخ ارز بازار دارایی مانند مسکن را نمی تواند کنترل کند بلکه باید از هجوم نقدینگی به بازار مسکن هم جلوگیری کند چراکه هجوم و حمله نقدینگی به بازارها خود از اصلی ترین عوامل در رشد و نوسانات اقتصادی هر کشور محسوب می شود.

یار محمدیان بیان کرد: زمانی که بازار مورد هجوم و حمله سفته بازی قرار می گیرد هر کدام از بازارها محل حمله تقاضا سفته بازی قرار می گیرد این بازار با نوسانات بسیاری روبرو شده بنابراین باید بازار را به سمت ثبات قیمتی و جلوگیری از ورود نقدینگی قرار دهیم.

این کارشناس مسکن بیان کرد: در پی افزایش حجم نقدینگی برخی از سیاست ها است که باید اصلاح شود و دولت باید خود در این زمینه طرف تقاضای مسکن را تقویت کرد و تقاضای مصرفی را از تقاضای سرمایه ای تفکیک کند که این خود یک عامل موثر محسوب می شود.

او در پاسخ به توانا مبنی بر اینکه راهکار کنترل و توسعه بازار مسکن چیست،گفت: دولت باید برنامه قوی تر برای ساخت بازار استیجاری داشته باشد که این سیاست زمنیه ساز تقویت و کنترل بازار مسکن خواهد شد‌./م.ک

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی