پایگاه خبری توانا

نایب‌رئیس شورای امنیت روسیه گفت، سال ۲۰۲۳ برای این کشور آسان نخواهد بود، ولی دشمنان باز هم نمی‌توانند روسیه را در هم بشکنند و وزیر دفاع روسیه نیز یادآور شد که مسکو در سال ۲۰۲۲ آزمایشات سختی را پشت‌سر گذاشت، ولی پیروزی روسیه امری اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، “ولادیمیر پوتین”، رئیس‌‌جمهوری روسیه در سخنرانی سال نوی خود که در نیمه‌شب گذشته از تمامی شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی این کشور پخش شد، سال 2022 را دوره تصمیم‌‌گیری‌های بسیار دشوار و البته ضروری به‌منظور تقویت حاکمیت کشور و تحکیم وحدت جامعه روسیه خواند.

پوتین این بار سخنرانی سال نوی خود خطاب به ملت روسیه را نه از کاخ کرملین، بلکه از مقر فرماندهی منطقه نظامی جنوبی روسیه که از صبح روز شنبه در آنجا حضور داشت و در حالی که گروهی از نیروهای نظامی روس وی را احاطه کرده بودند، ایراد کرد.

پیش از این، این گروه از نیروهای مسلح روسیه که در عملیات ویژه حفاظت از دونباس شرکت دارند، جوایز دولتی و مدال شجاعت از دست فرمانده‌کل نیروهای مسلح روسیه دریافت کردند.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود گفت: «سال 2022 سالی بود که به‌وضوح شجاعت و قهرمانی را از خیانت و بزدلی جدا کرد و نشان داد که هیچ قدرتی بالاتر از عشق به خانواده و وفاداری به وطن نیست. سال 2022 سالی بود که واقعاً سرنوشت‌ساز بود و به نقطه عطفی تبدیل شد که پایه و اساس آینده مشترک تمامی روس‌ها و استقلال واقعی آنها را فراهم کرد و این همان چیزی است که ما امروز برای آن می‌جنگیم.»

رهبر روسیه در صحبت پیرامون تغییرات اساسی که سال 2022 برای کل جهان به‌ارمغان آورد، یادآور شد: «غرب سالها درباره صلح و حل مناقشه دونباس به ما دروغ گفت و در واقع برای تهاجم به روسیه آماده شد، و امروز آشکارا به این هدف اعتراف می‌کند و از افشای آن حتی خجالت هم نمی‌کشد. آنها از اوکراین و مردم این کشور برای تضعیف و تجزیه روسیه استفاده می‌کنند، البته ما هرگز و هرگز به کسی اجازه چنین کاری را نداده‌ و نخواهیم داد.»

وی افزود: «…روسیه از سال 2014 و پس از حوادث کریمه، تحت تحریم قرار گرفت، ولی امسال یک جنگ تحریمی واقعی و تمام‌عیار علیه کشور ما اعلام شد. کسانی که آن را شروع کردند، انتظار نابودی کامل صنعت، ساختارهای مالی و حمل‌ونقل ما را داشتند، ولی این اتفاق نیفتاد، زیرا ما کنار یکدیگر یک حاشیه ایمن و قابل اعتماد ایجاد کردیم. آنچه ما در این زمینه انجام داده‌ایم و انجام می‌دهیم، همگی با هدف تقویت حاکمیت کشور، از جمله در مهمترین عرصه، یعنی در اقتصاد است.»

رئیس‌جمهوری روسیه اضافه کرد: در سال آینده، نیز مهمترین مسئله سرنوشت روسیه و استقلال آن است که “دفاع از آن” وظیفه‌ای مقدس در برابر اجداد و فرزندان ماست. مبارزه روسیه برای دفاع از منافع و آینده‌ خود به «نمونه الهام‌بخشی برای سایر کشورها در تلاش برای ایجاد یک نظم جهانی چندقطبی و عادلانه» تبدیل خواهد شد، و مردم روسیه باید باور داشته باشند که کشورشان «بزرگ و مستقل» باقی خواهد ماند و «فقط به جلو حرکت خواهد کرد و پیروز خواهد بود.»

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و دوازدهم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

چند انفجار جدید در پایتخت اوکراینرسانه‌های اوکراینی صبح امروز یکشنبه، 1 ژانویه، گزارش دادند که صدای انفجارهایی بار دیگر در شهر کی‌یف شنیده شده است.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، پیش از این از شنیده شدن صدای چند انفجار در برخی مناطق شهر خبر داده یادآور شد که سامانه پدافند هوایی پایتخت اوکراین در طول شب فعال بود. هنوز مشخص نیست حملات هوایی به کدام تأسیسات انجام شده است و خسارات وارده چه‌میزان است.

اعلام هشدار حمله هوایی در سراسر اوکراین

از داده‌های منبع هشدار رسمی اوکراین مشخص شد که نیمه‌شب یکشنبه، اول ژانویه، آژیر هشدار حملات هوایی در تمامی مناطق این کشور به صدا درآمد. برخی رسانه‌ها از وقوع انفجارهایی در منطقه کی‌یف خبر دادند، بعد از آن، آژیرها در سراسر مناطق کشور فعال شدند.

همچنین بعدازظهر روز شنبه نیز رسانه‌های اوکراینی از وقوع چند انفجار در شهر کی‌یف خبر دادند، مشخص شد که صدای انفجارها در مناطق مرکزی پایتخت اوکراین شنیده شده است.

علاوه بر این، روز شنبه صدای انفجار در مناطق نیکولایف، خارکوف، وینیتسا و بخشی از منطقه زاپروژیا که تحت کنترل ملی‌گرایان اوکراینی است نیز شنیده شد.

تاکنون هیچ تفسیری از طرف وزارت دفاع فدراسیون روسیه دراین‌باره دریافت نشده است.30درصد از ساکنان کی‌یف روز آخر سال بدون برق بودندویتالی کلیچکو، شهردار پایتخت اوکراین عصر روز شنبه در کانال تلگرام خود اعلام کرد که به‌دلیل اعلام خاموشی اضطراری، حدود 30 درصد از شهروندان ساکن کی‌یف بدون برق ماندند. به‌گفته وی، خاموش شدن اضطراری برای ایجاد تعادل در سیستم برق‌رسانی ضروری است، البته مشکلی در تأمین آب و گرمایش ساکنان کی‌یف وجود ندارد.به‌گفته کلیچکو، سامانه پشتیبانی اداره امور حیاتی پایتخت به‌طور عادی در حال فعالیت است. حرکت قطارها در  چند خط مترو انجام می‌شود، ولی ازسرگیری کامل تردد متعاقباً اعلام خواهد شد.

همچنین روز شنبه گزارش شد که قطعی برق اضطراری در کل منطقه کی‌یف ادامه دارد.

نظامیان اوکراینی در شب سال نو تلاش کردند به منطقه بلگوراد روسیه حمله کنند

ویچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگوراد روسیه بامداد امروز، یکشنبه اعلام کرد که سامانه پدافند هوایی روسیه بر فراز شهر بلگوراد و  منطقه بلگوراد، چهار موشک شلیک‌شده از سامانه‌های موشک پرتاب چندگانه نیروهای اوکراینی را رهگیری و منهدم کرد. به‌گفته وی، گلوله‌باران منطقه در شب سال نو ـ از 31 دسامبر تا 1 ژانویه ـ انجام شد.

فرماندار بلگوراد ابراز کرد: بر اساس اطلاعات اولیه، این حادثه تلفات جانی در پی نداشته است و در چند منطقه پنجره‌های برخی خانه‌های شخصی شکسته شد.

گلوله‌باران چند منطقه مسکونی در دونتسک و لوهانسک در شب سال نو

دفتر نمایندگی منطقه دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی در اوکراین، بامداد امروز، یکشنبه 1 ژانویه گزارش داد که نیروهای نظامی  اوکراینی پس از نیمه‌شب، شهر دونتسک و ماکییوکا را گلوله‌باران کردند. طبق این گزارش، نظامیان اوکراینی 15 گلوله کالیبر 155میلی‌متری و هشت موشک دوربرد را از سامانه‌های موشک پرتاب چندگانه (MLRS) به‌سمت دونتسک و همچنین سه موشک را به‌سمت ماکییوکا شلیک کردند.

بعد از آن، صبح امروز، یکشنبه نیز نیروهای نظامی اوکراینی 25 موشک دیگر به چند منطقه از شهر دونتسک شلیک کرده این شهر را بار دیگر مورد حمله قرار دادند.

پیش از این، روز شنبه 31 دسامبر نیز مشخص شد که سه غیرنظامی در جریان گلوله‌باران روستای ولادیمیروفکا در سرزمین دونتسک زخمی شدند، و همچنین در نتیجه گلوله‌باران منطقه مرکزی شهر دونتسک، دو تن از شهروندان زخمی شدند.

علاوه بر این، صبح امروز یکشنبه، 1 ژانویه، دفتر نمایندگی لوهانسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی در اوکراین اعلام کرد که واحدهای نظامی اوکراین بیش از 5 موشک را از سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه آمریکایی (HIMARS) به‌سمت شهر روبیژنوم و روستای چمیروفکا در سرزمین لوهانسک شلیک کردند.
هنوز اطلاعاتی در مورد قربانیان و خسارات وارده در پی این حملات گزارش نشده است./ تسنیم

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی