پایگاه خبری توانا

بخش عظیمی از تعمیرات “تونل کانی سیب” نیز انجام شده و این تونل آماده است تا همزمان با آغاز دهه فجر، در فاز اول مقدار ۳۰۰ میلیون متر مکعب را به دریاچه انتقال دهد و در فاز دوم نیز ۲۰۰ مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شود.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مساحت 51 هزار و 876 کیلومترمربع یکی از 6 حوضه آبریز اصلی کشور است که در انتهای آن دریاچه ارومیه قرار دارد.

دریاچه ارومیه در حال حاضر شرایط وخیمی دارد و 2 بخش شمالی و جنوبی دریاچه ارومیه به طور کامل از یکدیگر جدا شده‌اند. تراز آب دریاچه ارومیه 1270/2 متر بالاتر از سطح ‌آب‌های آزاد است که این مقدار 4 متر پایین‌تر از سطح تراز اکولوژیک است.

در طول 40 دهه گذشته، عواملی از جمله تغییر الگوی کشت، افزایش زمین‌های زیرکشت، سدسازی، احداث پل شهید کلانتری و عوامل طبیعی مانند تغییر اقلیم و کمبود بارش شرایط اسفناک فعلی را برای دریاچه ارومیه رقم زده‌اند.

با وجود اینکه وضعیت دریاچه ارومیه هر روز وخیم‌تر می‌شود، به نظر می‌رسد که بهره‌برداری از طرح‌های انتقال آب به دریاچه از قبیل انتقال پساب تصفیه شده 2 شهر تبریز و ارومیه به اندازه سالانه 100 میلیون مترمربع و همچنین انتقال 650 میلیون مترمکعب آب از تونل 36 کیلومتری “کانی سیب” می‌تواند بارقه‌های امید برای احیای دریاچه را زنده نگه دارد.

بر اساس آخرین اعلام مسئولان، تصفیه‌خانه شهر ارومیه تا پایان سال با ظرفیت انتقال 51 میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌شده به دریاچه ارومیه بهره‌برداری خواهد شد همچنین بخش عظیمی از تعمیرات تونل کانی سیب نیز انجام شده و این تونل آماده است تا همزمان با آغاز دهه فجر، در فاز اول مقدار 300 میلیون متر مکعب را به دریاچه انتقال دهد و در فاز دوم نیز 200 مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شود./تسنیم

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی