پایگاه خبری توانا

دادستان تهران گفت: برای ۹ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی کشور به اتهام قاچاق دارو و ارز، احتکار داروهای کمیاب و توزیع داروهای تقلبی کیفرخواست صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری توانا، علی صالحی؛ دادستان تهران با اشاره به پایان تحقیقات قضائی دادسرای جرایم اقتصادی تهران در خصوص اتهامات اعضای یک باند 9 نفره جرایم دارویی اظهار کرد: این پرونده زیرمجموعه یک پرونده دیگر با عنوان کلاهبرداری شبکه‌ای و سایر جرایم است که با توجه به سازمان‌یافته بودن جرایم، از پرونده اصلی منفک و به صورت جداگانه مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی در تشریح نحوه قاچاق سازمان‌یافته ارز دولتی به بهانه واردات دارو توسط اعضای این گروه، گفت: اعضای این باند در یک فقره از جرایم ارتکابی بیش از 9 میلیون و 223 هزار و 100 یورو، دو میلیون و 99 هزار و 412 درهم امارات و 73 میلیون و 186 هزار و 948 روپیه هند ارز دولتی را به بهانه واردات داروهای فوریتی، تک نسخه‌ای و داروهای مورد نیاز جانبازان از طریق بانک رفاه و بانک تجارت دریافت و بدون رفع تعهدات به خارج از کشور قاچاق کرده‌اند.

دادستان تهران اضافه کرد: اعضای این شبکه 451 هزار قلم داروی انسولین، حدود 580 هزار قرص سلسپت، 599 قوطی داروی اندوکسان و مبالغ قابل توجهی از سایر اقلام دارویی خاص، فوریتی و کمیاب را احتکار کرده‌اند.

وی افزود: یکی از شرکت‌های دارویی وابسته به این گروه که فاقد مجوز وزارت بهداشت و شرایط لازم برای نگهداری از داروی انسولین است؛ این داروی خاص و مورد نیاز بیماران دیابتی را در شرایطی غیراستاندارد نگهداری و به بازار عرضه می‌کرد.

صالحی با اشاره به قاچاق 2 میلیون و 127 هزار و 600 عدد قرص مولتی ویتامین دورتامینا در این پرونده، اظهار کرد: این دارو به تشخیص وزارت بهداشت به علت نقایص و ضررهای بالقوه باید از بازار جمع آوری می‌شده است اما علیرغم فراخوان وزارت بهداشت، توسط اعضای این باند همچنان نگهداری و توزیع می‌‎شد.

دادستان تهران تصریح کرد: دو نفر از اعضای این باند که شغلشان ترخیص کار گمرک است به مشارکت در اخذ رشوه به مبلغ 3 میلیارد تومان به صورت دلار و سکه متهم هستند و یکی دیگر از متهمان که دکتر داروساز است 16 هزار یورو و 500 میلیون تومان رشوه گرفته است.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی