پایگاه خبری توانا

بدنبال اجرای سیاست بانک مرکزی، بازار ارز امروز هم روند کاهشی داشت و گشت و گذار در این بازار نشان می‌دهد که مردم خریدهای خود را از صرافی‌ها انجام می‌دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا،امروز دلالان مانند سنوات گذشته در بازار ارز حضور داشتند و چون در روزهای گذشته دلار یا یورو را با قیمت‌های بالاتری خریداری کرده بودند، سعی بر بالا نگه‌داشتن قیمت‌ها در بازار بودند اما چندان موفق نبودند، چرا که مردم عمدتا مشتری صرافی‌ها بودند.

اما در کناراین آرامش نسبی، بازار دلار سهمیه‌ای همچنان داغ بود درحالی که پیش از این مسئولان به اجاره کارت ملی برای خرید و فروش دلار سهمیه‌ای اخطار اخذ مالیات و قطع یارانه را داده بودند اما تبادل کارت ملی برای خرید دلار سهمیه ای انجام می شود.

در مجموع برآیندها ار بازار ارز حاکی از کاهش قیمت ها و آرام شدن بازار دارد که برخی کارشناسان بازار ارز معتقدند کاهش نرخ ارز به ویژه دلار در بازار به علت اعلام سیاست‌های جدید ارزی است و اگر رئیس کل جدید رویه‌های سابق را در بانک مرکزی تغییر دهد و از کارشناسان حوزه ارز به ویژه متخصصان این بازار در بخش خصوصی استفاده کند می‌توان نسبت به ساماندهی بازار ارز در کشور امیدوار بود.

ارز در سراشیبی قیمت 

بر اساس گزارش میدانی توانا، بازار ارز در ادامه روند کاهشی روز گذشته، امروز (یکشنبه) هم شاهد کاهش نرخ ها است؛ به طوریکه هر دلار آمریکا در صرافی‌ها ۳۷ هزار و ۴۰۰ تومان تا ۳۷ هزار و ۷۵۰ تومان خریده می شود و نرخ فروش آن روی تابلوهای صرافی از ۳۷ هزار و ۸۰۰ تا ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده است.این در حالی است که این نرخ روز گذشته ۳۹ هزار ۱۰۰ تومان بود.

همچنین قیمت خرید یورو روی تابلوها از ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان تا حدود ۴۰ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام شده است. این نوع ارز به قیمت ۳۹ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۴۱ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود. درصورتیکه این نوع ارز روز گذشته ۴۲ هزار و ۳۰۷ تومان قیمت داشت.

سیگنال برنامه های دولت به بازار ارز

در این خصوص آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار توانا گفت:  حرکت نخست رئیس جدید بانک مرکزی برای رساندن ارز به تک نرخی شدن و از همه تثبیت قیمت ارز در بازار بسیار خوب است، یعنی در شرایطی که تغییر نرخ ارز، ساعتی و روزانه شده بود، این تصمیم باعث شد تا افزایش نرخ ارز متوقف شود.

به گفته بغزیان؛ دولت نباید با اتکا به این آرامش نسبی ، بازار را رها کند چراکه احتمال افزایش و جهش قیمت ارز به بالای رقم های گذشته بسیار زیاد است.

کارشناس اقتصادی تأکید داشت: سیاست بانک مرکزی به پیروی از سیگنال های دولت قطعاً باید در راستای تحقق اهداف بلند مدت در بازار ارز باشد. اگر نگاه تسکین بازار تنها برای کوتاه مدت برنامه ریزی شود انتظار افزایش ناگهانی قیمت ها بعید نیست.

بغزیان ادامه داد: توجه به وضعیت فعلی نرخ ارز می تواند مسیر درست را به سیاست گذاران این بازار بیشتر نشان دهد. متولیان باید بدانند برای ثبات نرخ ارز ابتدا برنامه ریزی دقیق و طولانی مدت نیاز است و در مرحله بعد جلب اعتماد مردم در سطح بازار می تواند به اجرای برنامه های ارزی دولت کمک کند. /م.ش

 

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی