پایگاه خبری توانا نیوز

این روزها با توجه به وعده جدید دولت مبنی بر تثبیت قیمت نرخ ارز، همه محصولات عرضه شده در بازار خودرو روند کاهش قیمت را در پیش گرفته اند. 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، برخی کارشناسان و فعالان این بازار معتقدند؛ اگر روند قیمت ارز به صورت کاهشی ادامه داشته باشد می توان بر ارزان تر شدن خودرو در روزهای پایانی سال امید وار بود.

اما برخی دیگر از صاحبنظران این بازارچنین اعتقادی به ریزش قیمت خودرو در این روزها ندارند.آن ها می گویند: باید همزمان با کاهش نرخ ارز سایر مولفه های تأثیر گذار در قیمت محصولات نیز اصلاح شود تا با هماهنگی بین تمام موارد قیمت خودرو حداقل به قیمت سال گذشته بازگردد.

در حالی قیمت خودرو در سایت‌های آگهی و خرید و فروش خودرو همچنان نوسانی است که برخی  قیمت‌ها در بازار آزاد روند دیگری را طی می‌کنند اما باز تحت تأثیر نرخ ارز قرار گرفته اند و دلالان در برابر واکنش قیمت ها به نرخ ارز مقاومت می کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت خودرو از روزهای گذشته با ریزش عجیب و ناگهانی همراه شده است. درحالی که این روند هنوز به سایت‌های خرید و فروش و آگهی خودرو نرسیده است.

  دلار ترمز قیمت خودرو را می کشد؟

اسد کرمی نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران در گفتگو با خبرنگار توانا می گوید: گرانی بازار به عوامل زیادی همچون کاهش عرضه خودرو، گرانی دلار و ابهام در ادامه واردات و قیمت گذاری خودروهای وارداتی و عرضه به بازار مصرف بستگی دارد.

به گفته کرمی؛ انتظار کاهش قیمت ها در مدت زمان کم خیلی اشتباه است. همانطور که در طی بیش از دو سال از گرانی بیش از حد خودرو در بازار می گذرد و د راین مدت دولت تنها به دنبال راه های مُسکن وار جهت تداوم و حفظ این بازار بود نه قصد کاهش قیمت داشت و نه راهی برای تعادل بخشی عرضه محصولات به این بازار.

این فعال صنفی ادامه داد: امروز با کاهش اندک قیمت دلار انتظار برای کاهش یکباره قیمت خودرو خیلی اشتباه است باید فرصت به بازار داده شود تا با عرضه بیشتر محصولات نرخ شکنی ها شروع شود.

قیمت خودرو دربازار  امروز 12 دی 

به گزارش توانا، قیمت خودرو پس از پشت سر گذاشتن یک موج گرانی، روند کاهشی را در پی گرفت. به‌طوری که برخی خودروها طی یک روز 30 میلیون تومان کاهش قیمت داشتند. البته در این میان همچنان خودروهایی هستند که هنوز روند نزولی بازار بر آن‌ها تاثیر نگذاشته است.

قیمت خودرو صفر داخلی روز دوشنبه، 12 دی ۱۴۰۱، با توجه به آمار و قیمت روزانه  برخی سایت ها با تغییراتی همراه شد.

پراید ۱۱۱ که تولید آن مدت‌هاست متوقف شده، وارد بازه جدید قیمتی شد. این خودرو امروز صبح پنج میلیون تومان گران شد و اکنون در قیمت 273 میلیون تومان به فروش می‌رسد. پراید ۱۳۱ نیز پنج میلیون تومان گران شد و امروز به نرخ 259 میلیون تومان عرضه می‌شود.

اما خودروهایی که در بازار بیشتر مورد معامله قرار می‌گیرند و خریدار بیشتری دارند امروز با چه قیمتی به بازار عرضه می‌شوند؟

تیبا هاچ‌بک‌ پلاس که از خودروهای پرطرفدار این روزهاست، صبح امروز پنج میلیون تومان افزایش قیمت داشت و در محدوده 292 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو صفر چهار میلیون تومان ارزان شد و حالا 460 میلیون تومان ارزش دارد. در این میان، تیپ پنج این مدل پژو با 15 میلیون تومان کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در نرخ 475 میلیون تومان به بازار عرضه شد.

  دلار ترمز قیمت خودرو را می کشد؟

این روزهای که کوییک جایگزین پراید شده است و به قشر متوسط جامعه اختصاص یافته بود، در روزهای گذشته رکورد جدیدی را ثبت کرد و به 303 میلیون تومان رسید.

تارا اتوماتیک هم که در هفته‌های گذشته با افزایش قیمت قابل‌توجهی همراه شد، امروز 33 میلیون تومان ارزان و به نرخ 730 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد.

پژو ۲۰۷ اتومات پس از روزها افزایش قیمت، امروز در محدوده قیمتی 770 میلیون تومان خرید و فروش شد.

خودرو دنا معمولی هم که روزها بود که با ثبات قیمت همراه شده بود، امروز سه میلیون تومان ارزان و در قیمت 587 میلیون تومان در بازار عرضه شد.

پژو پارس اتوماتیک که در روزهای گذشته جهش قیمتی زیادی را تجربه کرد، اما امروز 11 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و در قیمت 643 میلیون تومان در بازار خودرو کشور عرضه شد./م.ن

 

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی