پایگاه خبری توانا

کارشناس ارشد اقتصادی می گوید: تا زمانی که دولت ها برنامه ای برای کنترل حجم خلق نقدینگی نداشته و سیاست نظام ساختاری در راستای کنترل نرخ تورم را اصلاح نکنند و از همه مهمتر انزوا را به تعامل با دنیا ترجیح دهند، از تغییر رئیس بانک مرکزی تا افزایش قیمت ارز نیمایی هم نمی تواند بازار برهم ریخته ارز را به ثبات برساند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، سرنوشت و مسیر حرکت اقتصاد کشور به گونه ای غیر قابل تصور به دلار آمریکا گره خورده که به نظر می رسد هر اقدامی از سوی دولتمردان کشورمان در راستای کنترل قیمت ارز در بازار یک بازی با باخت از پیش تعیین شده است.

دولتمردان به دنبال نگران افزایش قیمت دلار تصور می‌کنند که با تغییر رئیس کل بانک مرکزی جلوی افزایش قیمت دلار گرفته می‌شود یا نرخ آن کاهش می‌یابد اما آنچه سبب افزایش قیمت دلار شده، همان دلایلی است که باعث افزایش قیمت همه کالا‌های دیگر شده است.

سیاست تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی در حالی با هدف کنترل قیمت کالاهای اساسی اجرایی شد که بررسی‌های آماری نشان می‌دهد هدف کنترل قیمت با ارز ارزان محقق نشده ودر حالی که دولت مدعی ایجاد فساد سیستمی در لایه های مختلف بدنه خود شده بود، این طرح به شکست منجر شد.

کالاها با ارز 4200 تومانی خریده وبا افزایش چند برابری به بازار عرضه می شدند. رقابت بین کالاهای ارز دولتی با کالاهای ارز آزاد در بازار بسیار شدید بود و در این بین فقط واسطه گران سودهای زیادی از فاصله ارزی به جیب می زدند.

حالا ارز نیمایی به دستور رئیس کل بانک مرکزی با گرانی 7 برابری به تصویب رسید. حالا قیمت دلار نیمایی و رسیدن به 28500 تومان این سوال مطرح است که این تصمیم چه عواقب و تاثیراتی بر اقتصاد جامعه به خصوص قیمت کالاهای اساسی خواهد داشت.

تکرار یک اشتباه 

در همین رابطه سید مرتضی افقه کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار توانا گفت: افزایش نرخ ارز نیمایی به 28500 تومان تکرار همان روش تخصیص ارز 4200 تومانی است که نتیجه آن از همان ابتدا مشخص می باشد.

افقه با اشاره به اینکه تغییر رئیس بانک مرکزی هم تاثیر چندانی بر روند قیمت ارزدر بازارندارد، گفت: دولت باید درباره تعلل در برکناری رئیس کل بانک مرکزی استنتاق شود زیرا یک سال فردی را بر مسند ریاست بانک مرکزی قرار دادند که هیچ تخصصی در این زمینه و در اقتصاد نداشته و پس از ایجاد هرج و مرج در بازار آزاد ارزی تصمیم به تغییر آن گرفتند پس تکلیف مردم در این اقتصاد چیست؟

افقه در پاسخ به سوال توانا مبنی بر اینکه آیا بدنبال افزایش نرخ ارز نیمایی، دولت می تواند کنترل قیمت ارز آزاد را بدست بگیرد، گفت: واقعیت این است که دولت نمی تواند کار چندانی در خصوص تثبیت و یا کاهش نرخ ارز در بازار داشته باشد چراکه هنوز تحریم ها مانع اصلی بر سر راه مبادلات نفتی ایران با سایر کشورهاست و این موضوع می تواند دلیلی بر گرانی بیشتر ارز جهت جبران کسری دولت باشد.

او تصریح داشت: در نتیجه افزایش نرخ ارز قابل کنترل نیست، مگر اینکه توافقی حاصل شود و اگر امیدی به توقف تحریم ها و اجرای برجام وجود نداشته باشد روند افزایش نرخ ارز آزاد و سایر کالا ها موضوعی همیشگی و جدا ناپذیر با اقتصاد کشور باقی خواهد ماند.

افزایش نرخ دلار متوقف نمی شود

این استاد دانشگاه تأکید داشت: با توجه به سیاست های فعلی دولت افزایش قیمت دلار متوقف نخواهد شد، زیرا ریشه آن به افزایش نقدینگی و تورم بزرگی برمی گردد که تا کنون هیچ یک از دولتمردان عزمی برای پایان دادن به این معضل ندارند. همه این عوامل موجب ایجاد التهابی در بین مردم شده تا به بازار‌های مختلف به ویژه بازار دلار هجوم برند و دارایی خود را به سرمایه تبدیل کنند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی یاد آور شد: اگر دولت بتواند خلق نقدینگی را کاهش دهد، باز برای کنترل قیمت محصولات و حتی ارز در کشور امیدوار کننده خواهد بود؛ اما تا کنون هیچ دولتی توان کنترل نقدینگی را به دلیل سیاست های اشتباه پولی – مالی نداشته و تا کنون این دولت هم چنین جسارتی از خود نشان نداده ؛ زیرا نقدینگی و تورم ساختاری است و تماماً به رویکرد دولت در راستای تحقق برنامه های مالی آن بر می گردد و باید ساختار چنین مهمی هرچه سریعتر اصلاح و تغییر کند./م.ش

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی