پایگاه خبری توانا

مدیر کل دفتر صنایع منسوجات و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت از پیگیری برای ارائه گارانتی کفش خبر داد و گفت: ظرفیت تولید سالانه انواع کفش و پایپوش ۲۷۰ میلیون جفت است و ۵۰ هزار نفر در ۱۱ هزار واحد صنعتی کیف، کفش و چرم و غیره شاغل هستند.

به گزارش پایگاه خبری توانا، محسن گرجی در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه امپکس (نمایشگاه تخصصی چرم، کفش، کیف، ماشین آلات و صنایع وابسته) اظهار کرد: بیش از ۹۵ درصد عمق ساخت داخل در صنعت کفش، کیف، چرم و مواد اولیه مثل پولی اورتان محقق شده است. همچنین اشتغال آفرینی این صنعت با حداقل سرمایه گذاری بالاست. قیمت تمام شده و کیفیت نیز وضعیت خوبی دارد. این مزیت باید تبدیل به مزیت صادراتی شود.

به گفته وی صادرات این صنعت در حال حاضر سالانه ۱۰۰ میلیون دلار است. دولت در حوزه ترجیحات تعرفه‌ای اقداماتی انجام داده و در حال پیش بردن تعرفه ترجیحی با اوراسیا و شانگهای هستیم. اما این تعرفه‌ها متقابل است و آن‌ها هم انتظار دارند برای محصولات این کشورها تعرفه‌ها کاهش یابد.

گرجی با بیان اینکه تلاش وزارت صمت تامین مواد اولیه با قیمت مناسب است، گفت: همچنین برنامه ریزی برای تخصیص شهرک‌های صنعتی تخصصی صنعت کفش، پیگیری مشکل پساب چرمشهر،‌ پیگیری در حوزه‌های فناوری مثل چرم سبز و توسعه صادرات از جمله برنامه‌های وزارت صمت در این صنعت است.

وی با بیان اینکه عراق از بازارهای خوب کفش ایران است و به خاطر مناسبات فرهنگی هم استقبال بیشتر است، تصریح کرد: اعتقاد نداریم باید الزام کنیم که صادرکننده کیفیت را بالا ببرد، اما اگر صنعت استقبال کند آمادگی داریم از سازمان ملی استاندارد هم کمک بگیریم. در مجموع نگاه مداخله ای به صادرات صنعت نداریم، چراکه صنعتگر باید صلاح خود را بداند. عمده صادرکنندگان این نگاه را دارند و کفش‌ها از کیفیت نسبی نسبت به قیمت برخوردارند.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال درباره وضعیت قاچاق در صنعت کفش، اظهار کرد: قاچاق در صنعت کفش داریم، اما به میزانی که در گذشته بوده یا در صنعت پوشاک هست، آزاردهنده نیست. البته این وضعیت به این معنی نیست که باید قاچاق کفش رها کنیم. با توجه به اینکه صنعت کفش اقتصادی و با کیفیت و متنوع عمل می‌کند، قاچاق در آن کمتر است.

مدیر کل دفتر صنایع منسوجات و پوشاک وزارت صمت در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت فعلی این صنعت، اظهار کرد: ظرفیت تولید سالانه انواع کفش و پایپوش ۲۷۰ میلیون جفت است. همچنین ۵۰ هزار نفر در ۱۱ هزار واحد صنعتی کیف، کفش و چرم و غیره شاغل هستند، اما ظرفیت اشتغال آفرینی صنعت کفش خیلی بیشتر است.

وی افزود: در ۹ ماهه امسال تولید کفش ۱۵۰ میلیون جفت و تولید انواع چرم ۸۰ میلیون فوت مربع بوده است.

گرجی همچنین از پیگیری ارائه گارانتی محصول در صنعت کفش خبر داد و گفت: بخشی از تولیدی‌ها الان هم گارانتی شش ماهه تا دو ساله دارند. اما دفتر هم پیگیری می‌کند که فرهنگ گارانتی در صنعت کفش گسترده شود که هم به نفع مصرف کننده و هم تولیدکننده است./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی