پایگاه خبری توانا نیوز

برخی از فعالان بازار سرمایه معتقدند؛ درصورت تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه، بازارهای غیر مولد با رکود تورمی مواجه خواهند شد، چراکه عرضه‌ها به دلیل پرداخت مالیات کاهش و سوداگران به سمت معاملات غیرشفاف حرکت می‌کنند؛ اما عده دیگری از فعالان دراین بازار می گویند: به دلیل بی‌اعتمادی گسترده‌ای که در بازار سرمایه ایجاد شده با اجرای این طرح ممکن است به افزایش خروج سرمایه از کشور منجر شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، چند وقتی است که طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای مقابله با سفته‌بازی و سوداگری در بازارهای مالی مطرح است و در این مدت با فراز و فرودهایی همراه شد.

این طرح در سال ۹۸ بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت اما مدتی مسکوت ماند و باتوجه به اینکه در حال حاضر دولت برای کسب درآمد خود با چالش مواجه شده است، دوباره بر سر زبان‌ها افتاد به‌طوری که به گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، طرح مالیات بر عایدی سرمایه تا پایان سال مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد و با توجه به برنامه هفتم توسعه، لایحه بودجه ۱۴۰۲ و شلوغ بودن دستور مجلس، نمی‌توان اظهارنظر دقیقی درباره زمان تصویب طرح مالیات بر عایدی داشت،

بورس تکان های مالیات بر عایدی سرمایه را می پذیرد؟

اما بدون شک این طرح در مجلس یازدهم به نتیجه می‌رسد. دراین میان باید دید اجرای این طرح چه تأثیری بر بازار سرمایه می‌گذارد؟
در همین رابطه سید مصطفی صفاری کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگارتوانا می گوید: باتوجه به اینکه بخشی از منابع بازارهای رقیب مانند مسکن، طلا و ارز به سمت بورس روانه شده است بنابراین طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای بازار سرمایه بسیار خوب است چون به عبارتی باعث می‌شود پول‌ها از بازارهای موازی به این سمت برود.

او افزود: مالیات بر Capital Gain یعنی رشد قیمت‌ها در بازارهای مالی مشمول مالیات می‌شود که در دنیا برای بورس هم وجود دارد اما در ایران بورس را استثنا قرار دادند تا جذابیت آن زیاد شود.

صفاری تصریح کرد: درمجموع انتظار است برای بازار سرمایه طرحی مفید باشد چون بورس از این مالیات استثناست و شامل بازارهای رقیب یعنی مسکن، ارز، طلا و خودرو می‌شود ضمن آنکه بیشترین منابعی هم که در این سال‌ها از بورس خارج شده دقیقا به سمت همین چهار بازار رفته است و وقتی مشمول مالیات و با افزایش هزینه و کاهش جذابیت مواجه شوند، سرمایه‌ها به سمت بورس برمی‌گردد.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه ابزاری برای کنترل هجوم نقدینگی به بازارهای غیر مولد است یعنی با اجرای دقیق و کامل این طرح می توان امید داشت که از هرز رفتن نقدینگی در اقتصاد تا حد زیادی جلوگیری می شود./م.ح

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی