پایگاه خبری توانا

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس با دلار ۲۸ هزار ۵۰۰ تومانی کاهش سود ندارد و حتی با افزایش ۱۰ درصدی نیز همراه خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری توانا، احمد اشتیاقی کارشناس بازار سرمایه، با بیان اینکه بازار سرمایه در شرایط کنونی دارای پتانسیل‌های زیادی است، تصریح کرد: بورس به لحاط سودآوری در شرایط ارزنده‌ای قرار دارد، همچنین این بازار نسبت به سایر بازار‌های موازی جامانده، پس توان رشد خواهد داشت.

شاخص یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحدی تا پایان سال

وی ادامه داد: گزارش ۹ ماهه شرکت‌ها و p/e مناسب بازار حکایت از وضعیت خوب بازار دارد، بنابراین اگر همین شرایط پا برجا باشد و اتفاق خاصی رخ ندهد شاخص می‌تواند تا پایان سال به یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد برسد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که چه عواملی بر روند بازار سرمایه اثر گذار است؟ گفت: با توجه به انتظارات تورمی، سودآوری شرکت‌ها و p/e مناسب بازار در صورت ورود نقدینگی، شاخص روند افزایشی به خود می‌گیرد، البته تغییرات رئیس کل بانک مرکزی باعث شد بازار در روز‌های شنبه و یکشنبه کمی در ابهام باشد.

اشتیاقی با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی سیاست تثبیت نرخ ارز کالا‌های اساسی، در قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان را اعلام کرد، گفت: بازار سرمایه با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان نیز پتانسیل رشد دارد و با تثبیت نرخ ارز نیمایی توسط بانک مرکزی بازار سرمایه ارزندگی دارد.

وی ادامه داد: متوسط نرخ دلار برای سال ۱۴۰۱ حدود ۲۶ هزار تومان است، که این میزان می‌تواند برای سال ۱۴۰۲ به مقدار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان برسد، یعنی با ۱۰ درصد سودآوری همراه باشد، بنابراین شرکت‌های بورسی با بخشنامه ثبات دلار نیمایی با کاهش سودآوری مواجه نخواهند شد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: ارزنده بودن شرکت‌های بورسی با تثبیت نرخ دلار مشروط به این امر است که در بودجه ۱۴۰۲ هزینه اضافی به شرکت‌های بورسی تحمیل نشود به عنوان مثال حامل‌های انرژی را نسبت به امسال با افرایش همراه نکنند، اگر از ناحیه بودجه اتفاقی برای بازار سرمایه نیفتد، بورس با دلار ۲۸ هزار ۵۰۰ تومانی کاهش سود ندارد و حتی با افزایش ۱۰ درصدی نیز همراه خواهد شد./ایبنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی