پایگاه خبری توانا نیوز

عَلم حضرت ابوالفضل(ع) را برداشتی تا علمدار حرم زینب(س) باشی و شمر و یزیدان زمان را رسوا کنی.

به گزارش پایگاه خبری توانا، خواستی آب حقیقت را از چشمه جوشان دین به لب تشنگان سرزمین خود برسانی و پیروانت را از این آب سیراب کنی، رفتی اما ساعت ۱:۲۰ دستت را همچون علمدار کربلا  قطع و بدنت را همچون علی اکبر پاره پاره کردند که نتوانی ندای مظلومیت را به گوش جهان برسانی شمر و یزید زمان نمی‌دانستند که از چشمه خونت هزاران حاج قاسم خواهد، رویید تا انتقام سخت را بگیرد.

امروز دختران و پسرانت به پاخاسته و تا پای جان ایستاده‌اند که خون به ناحق ریخته‌ات پایمال نشود اگر آن روز در کربلا زینب(س) تنها بود تا ندای مظلومیت حسین(ع) باشد امروز هزاران دختر و پسرت مظلومیت پدر را در گوش جهانیان فریاد می‌زنند.

مالک علی بودی، ایشان فرمودند: سلیمانی یک «مکتب و مدرسه و راه» بود. تعبیر واژه مکتب از ناحیه ولی‌فقیه زمان بر فردی چون شهید سلیمانی آن هم برای اولین بار، حاوی نکات و ظرائف برجسته‌ای است چرا که توصیف شهید سلیمانی به مکتب، او را از حیث فرد بودن و شخص بودن خارج می‌کند و در حوزه «شخصیت» وارد می سازد.

او شخص نیست بلکه «مرام و عقیده و مسلک» است. وقتی صحبت از مکتب می‌شود، در واقع سخن از «پیام و محتوا» به میان می‌آید. چراکه مکتب، جنبه نظری و تئوریک دارد. افکار و رفتار سردار شهید قاسم سلیمانی، حاوی پیام و نظریه است که درون آن قضایا و گزاره‌های قابل توجه است.

بررسی و شناخت دقیق ابعاد مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی و چگونگی گسترش این مکتب در بین همه مسلمانان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) سمیناری با عنوان بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی انتقام ترور شهید سلیمانی برگزار کرد.

گویا ملتی را کشتند

دکتر میثم خزائی، استادیار گروه حقوق دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره) در این سمینار اظهار کرد: ما می‌گوییم امام زمان حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) منتقم خون امام حسین (علیه السلام) است که این انتقام به دلیل مانع شدن در امتداد حکومت حق است.

وی تصریح کرد: ما نیز انتقام خون سردار سلیمانی را به این دلیل بیان می‌کنیم که آن‌ها مانع اشاعه حق و انحراف عده‌ای زیادی در جامعه شده‌اند.

استادیار گروه حقوق با اشاره به واژه مصونیت به معنای محفوظ ماندن، اضافه کرد: مصونیت یعنی کسی که باید حرمت او حفظ شود و کسی حق تعرض به او را ندارد. ایران و امریکا هر دو عضو سازمان ملل هستند. این دو کشور از سال ۱۹۷۳ عضو کنوانسیون جلوگیری و مجازات جرائم علیه اشخاص مورد حمایت بین المللی هستند و باید تابع آن باشند.

خزائی خاطرنشان کرد: همانگونه که در قرآن به دفعات آمده و همچنین پیامبرعظیم الشان اسلام نیز می‌فرمایند «لا دینَ لِمَنْ لا عَهْدَ لَهُ آن کس که به پیمانش وفادار نیست، دین ندارد.»  پایبندی به قرارداد با غیر مسلمان درفقه از جانب مسلمان واجب و از جانب کفار جایز است.

وی به مثال‌هایی در زمان پیامبر اشاره و به آیه ۱۹۰ سوره بقره و آیه ۳۲ سوره مائده اشاره کرد و افزود: «وَقَاتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ الَّذِینَ یقَاتِلُونَکُمْ وَلَا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لَا یحِبُّ الْمُعْتَدِینَ و در راه خدا با آنان که به جنگ و دشمنی شما برخیزند جهاد کنید، لکن از حد تجاوز نکنید که خدا متجاوزان را دوست ندارد. » «مِنْ أَجْلِ ذَٰلِکَ کَتَبْنَا عَلَیٰ بَنِی إِسْرَائِیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیاهَاَکَأَنَّمَا أَحْیا النَّاسَ جَمِیعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَینَاتِ ثُمَّ إِنَّ کَثِیرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَٰلِکَ فِی الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ بدین سبب بر بنی اسرائیل حکم کردیم که هر کس نفسی را بدون حق و یا بی‌آنکه فساد و فتنه‌ای در زمین کرده، بکشد مثل آن باشد که همه مردم را کشته، و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده و هر آینه رسولان ما به سوی آنان با معجزات روشن آمدند سپس بسیاری از مردم بعد از آمدن رسولان باز روی زمین بنای فساد و سرکشی را گذاشتند.»
این استادیار دانشگاه ادامه داد: سردار شهید ما مصداق بارز این آیه است چون ایشان یک ملت بودند. یکی را کشتند اما گویا ملتی را کشتند.

ترور سردار با هیچ‌کدام از کنوانسیون‌های بین المللی نمی‌خواند

دکتر سیروس خندان، استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آیتالله العظمی بروجردی(ره) نیز با اشاره به چهار رویکرد برای این انتقام، اظهار کرد: یکی از رویکردها، نگاه فرهنگی است که رهبر فرزانه انقلاب به عنوان مکتب سلیمانی مطرح کرده‌اند.

وی تصریح کرد: نگاه دوم ما نگاه سیاسی است که در قالب حرکت دیپلماتیک می‌دانم. نگاه سوم پیگیری انتقام از دیدگاه حقوقی و رویکرد چهارم، رویکرد بین المللی است.

استادیار گروه سیاسی خاطرنشان کرد: ترور سردار با هیچ‌کدام از کنوانسیون‌های بین المللی نمی‌خواند و بر اساس کنوانسیون‌های خودشان، مستحق انتقام هستند.

ترور سردار سلیمانی بعد حقوقی داخلی و بین المللی دارد

دکتر مهدی معظمی عضو هیات علمی دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) در این سمیتار، اظهار کرد: بحث ترور سردار سلیمانی، هم بعد حقوق داخلی هم بعد حقوق بین‌المللی دارد.

وی تصریح کرد: از لحاظ حقوق بین‌الملل، همه کشورها حق حاکمیتی یکسانی دارند و اولین مصداق نقض شده در این جریان، نقض حاکمیت دولت عراق است.

شهادت سردار از منظر وسیع‌تری نگاه شود

دکتر مهدی چگنی استادیار گروه حقوق دانشگاه آت‌الله العظمی بروجردی(ره) نیز در این سمینار، اظهار کرد: شهادت سردار شهید سلیمانی نباید به مسائل کوچک تقلیل یابد می‌بایست از منظر وسیع‌تری به آن نگاه کرد.

وی به حدیثی از مولای متقیان حضرت علی (علیه السلام) اشاره کرد و افزود: والذی نفس ابن ابی ابیطالب بیده لالف ضربه بالسیف اهون علی من میته علی الفراش. قسم به کسی که جان فرزند ابی طالب در دست اوست، هزار ضربه شمشیر بر من آسان‌تر از مرگ در بستر است.

این استادیار دانشگاه خاطرنشان کرد: این برای سردار سعادتی بود که ان‌شاءالله قسمت همه انسان‌های راستین بشود.

چگنی اضافه کرد: محل وقوع جرم صلاحیت داشته و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند خطاکاران را موضوع حکم قرار دهد. از منظر قوانین کیفری ما، چون این جرم اقدام علیه نظام و استقلال جمهوری اسلامی ایران بوده، این حق برای ما به صورت کامل وجود دارد.

محبوب‌ترین شخصیت ایرانی دوره معاصر شهید سلیمانی

احسان یاوری، رئیس دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) نیز، اظهار کرد: به اذعان بسیاری از مراکز معتبر نظرسنجی، محبوب‌ترین شخصیت ایرانی در دوره معاصر، سردار عزیز حاج قاسم سلیمانی بوده‌اند که ناشی از روحیه خدمتگزاری ایشان است.

وی در رابطه با لزوم انتقام خون شهید سلیمانی در بالاترین سطح ممکن، افزود: این نشست در شهر فرزانگان بروجرد، شهر دانشمندان و فقها، با وجود محدودیت در زمان آن، می‌تواند نقطه شروعی برای پرداختن به این موضوع و بررسی آن باشد و به عنوان کانون جوشش علمی انتقام خون حاج قاسم عمل کند به سایر شهرها اشاعه پیدا کند.

رئیس دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) به لزوم شکل‌گیری مطالبه برای این خواسته به حق یاد کرد و با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، اضافه کرد: انتقامی که از ملت بلند شد سوخت موشک‌های نابودگر پایگاه آمریکایی را تامین کرد.

یاوری ادامه داد: اگرچه خون مظلوم هیچ‌گاه در پیشگاه خداوند متعال پایمال نخواهد شد ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.

وی عنوان کرد: امید می‌رود این حرکت ریل گذاری و اساس انتقام سختی برای خون حاج قاسم باشد تا شاید ذره‌ای از آتشی که در وجود ما که پس از شهادت سردار دل‌ها شعله‌ور شد بکاهد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی