پایگاه خبری توانا نیوز

دبیرکل سابق ناتو امروز (پنجشنبه) در جریان سفر به تایوان گفت که کشورهای دموکراتیک باید به وضوح بیان کنند که چین در صورت اقدام علیه این جزیره خودگردان با «عواقب اقتصادی شدیدی» مواجه خواهد شد.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، به نقل از خبرگزاری رویترز، «آندرس فوگ راسموسن» دبیرکل پیشین ناتو حمله روسیه به اوکراین و «خصومت نظامی» چین علیه تایوان را مرتبط دانست و گفت که «کشورهای دموکراتیک باید با اتحاد برای تضمین پیروزی اوکراین تلاش کنند، تا از حمله چین به تایوان جلوگیری به عمل آورند.»

راسموسن در جریان یک کنفرانس خبری در تایپه به خبرنگاران گفت: هرگونه تلاش چین برای تغییر وضعیت موجود در تایوان از طریق قوه قهریه باید یک واکنش کاملا متحد را به دنبال داشته باشد و ما باید این موضوع را اکنون برای چین روشن کنیم.

این مقام سابق ناتو با بیان اینکه معتقد است شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین از نزدیک تحولات جنگ اوکراین را رصد می‌کند، گفت: چین بسیار بیشتر از روسیه به زنجیره‌های تامین جهانی اتکا دارد. تشریح عواقب شدید اقتصادی هرگونه‌ حمله‌ای، در حال حاضر یک بازدارنده قوی خواهد بود.

راسموسن، نخست‌وزیر سابق دانمارک که تا زمان خروج از این اتحاد دفاعی فراآتلانتیک در سال ۲۰۱۴ یکی از بلندپایه‌ترین دیپلمات‌های جهان بود، از کشورهای اروپایی خواست در صورت اقدام احتمالی چین در مورد تایوان، تحریم‌های «جامع» علیه چین وضع کنند.

آندرس فوگ راسموسن گفت که کشورهای اروپایی می‌توانند به مانورهای آموزشی با نیروهای نظامی تایوان بپیوندند که در حال حاضر از تسلیحات عمدتاً ساخت داخل و تسلیحات ساخت ایالات متحده استفاده می‌کنند.

دبیرکل پیشین ناتو گفت: همه کسانی که به یک تایوان دموکراتیک و نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون اعتقاد دارند، باید برای اطمینان از برتری اوکراین تلاش کنند. این مردم اوکراین و مردم تایوان هستند که خودشان در مورد آینده خودشان تصمیم می‌گیرند، بنابراین جهان آزاد باید از آنها حمایت کند./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی