پایگاه خبری توانا نیوز

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، چند وقتی است که طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای مقابله با سفته‌بازی و سوداگری در بازارهای مالی مطرح است و در این مدت با فراز و فرودهایی همراه شد.

در همین رابطه سید مصطفی صفاری کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری توانا می گوید: باتوجه به اینکه بخشی از منابع بازارهای رقیب مانند مسکن، طلا و ارز به سمت بورس روانه شده است بنابراین طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای بازار سرمایه بسیار خوب است چون به عبارتی باعث می‌شود پول‌ها از بازارهای موازی به این سمت برود.

او افزود: مالیات بر Capital Gain یعنی رشد قیمت‌ها در بازارهای مالی مشمول مالیات می‌شود که در دنیا برای بورس هم وجود دارد اما در ایران بورس را استثنا قرار دادند تا جذابیت آن زیاد شود.

صفاری تصریح کرد: درمجموع انتظار است برای بازار سرمایه طرحی مفید باشد چون بورس از این مالیات استثناست و شامل بازارهای رقیب یعنی مسکن، ارز، طلا و خودرو می‌شود ضمن آنکه بیشترین منابعی هم که در این سال‌ها از بورس خارج شده دقیقا به سمت همین چهار بازار رفته است و وقتی مشمول مالیات و با افزایش هزینه و کاهش جذابیت مواجه شوند، سرمایه‌ها به سمت بورس برمی‌گردد.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه ابزاری برای کنترل هجوم نقدینگی به بازارهای غیر مولد است یعنی با اجرای دقیق و کامل این طرح می توان امید داشت که از هرز رفتن نقدینگی در اقتصاد تا حد زیادی جلوگیری می شود./م.ح

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی