پایگاه خبری توانا نیوز

یک جنبش عراقی اعلام کرد که اطلاعاتی دارد که نشان می دهد شرکت انگلیسی سیرکو در جنایت فرودگاه بغداد نقش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، محمد الصحاف، سخنگوی جنبش مردمی «هماهنگی» عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری المعلومه تاکید کرد که درخصوص دست داشتن شرکت انگلیسی«سرکو» در ترور شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس شک و شبهه وجود دارد و ما اطلاعاتی در این باره جمع آوری کرده‌ایم.

وی گفت که جنبش هماهنگی آماده است تا اطلاعاتی در خصوص دست داشتن شرکت های خارجی و افراد و شخصیت های دیگر در حادثه فرودگاه بغداد را به دستگاه قضایی عراق و دادستانی کل تقدیم کند.

الصحاف خاطرنشان کرد که آن جنایت بزدلانه با آگاهی مصطفی الکاظمی، رئیس دستگاه اطلاعات وقت عراق و ضیاء الموسوی، سرپرست پیشین اطلاعات نظامی این کشور و افسران دیگر انجام شد.

وی گفت که شکایت های حقوقی علیه شرکت انگلیسی سیرکو با تهمت های متعدد از جمله شرکت در جنایت فرودگاه بغداد مطرح شده است.

محمد الصحاف اخیرا نیز تاکید کرد که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر پیشین عراق متهم به دست داشتن در اقدامات متعدد علیه الحشد الشعبی و رهبران ملی آن از جمله جنایت ترور فرماندهان پیروزی( شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس) است.

وی تاکید کرد که پارلمان و دولت عراق باید مصطفی الکاظمی و چند افسر اطلاعاتی عراقی را تعقیب و آن ها را به دستگاه قضایی ارجاع دهند زیرا متهم به دست داشتن در ترور فرماندهان پیروزی و بازداشت تعدادی از رهبران الحشد الشعبی هستند.

پیش از این علی الزبیدی، عضو ائتلاف الفتح عراق در گفت‌وگو با شبکه المعلومه مدعی شد که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در بسیاری از پرونده های فساد و دست داشتن در ترور فرماندهان پیروزی(شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس) متهم است.

وی مدعی شد که الکاظمی از ترس محکومیت و مجازات از طریق اقلیم کردستان عراق به امارات فرار کرده است.

ادعای فرار مصطفی الکاظمی به امارات درحالی مطرح می شود که پیش از این فاضل موات الزریجاوی، یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق در گفت‌وگو با شفق نیوز گفت که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر پیشین عراق اکنون در بغداد و در منطقه خضرا حضور دارد و تحت حفاظت سفارت آمریکا در عراق است.

وی گفت که در مرحله پیش رو شاهد صدور حکم بازداشت و بازجویی از مصطفی الکاظمی به دلیل دست داشتن در مساله «سرقت قرن  و ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس» خواهیم بود.

اخیرا محمد حسن جعفر(برادر شهید ابومهدی المهندس) و ۷۶ نفر دیگر از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر پیشین عراق و ضیاء الموسوی، سرپرست اطلاعات نظامی عراق و همچنین سفیر آمریکا در بغداد به خاطر جنایت ترور فرماندهان مقاومت(ابومهدی المهندس و سپهبد شهید سلیمانی) در فرودگاه بین المللی بغداد در دادگاه سوم الکرخ شکایت کردند.

در این شکایت آمده است که سه متهم اول با هماهنگی متهم چهارم و پنجم دستور ترور فرماندهان پیروزی به وسیله پهپاد در خاک عراق را دادند.

در بخش دیگری از این شکایت با استناد به اظهارات مایک پمپئو آمده است که متهم دوم اعلام کرد که این عملیات از داخل سفارت آمریکا در بغداد مدیریت می شد و یک تیم ویژه اطلاعاتی خودروهایی که برای استقبال از فرماندهان پیروزی می‌رفتند را تعقیب می کرد.

برادر شهید المهندس در شکایت خود آورده است که این امر نقض حاکمیت عراق و در تضاد با منشور سازمان ملل است.

در این شکایت با اشاره به نقض قوانین بین المللی و ایجاد رعب و وحشت میان شهروندان و همچنین استفاده از سلاح ممنوعه در این جنایت آمده است که ما خواهان انجام تمام اقدامات قانونی علیه متهمان هستیم.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی