پایگاه خبری توانا

مقامات نظامی کره جنوبی گفتند یکی از پنج پهپاد کره شمالی که ماه گذشته میلادی به حریم هوایی این کشور وارد شد، توانسته از شمال منطقه پرواز ممنوع به شعاع ۳.۷ کیلومتر بر فراز کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی در سئول به داخل این منطقه نفوذ کند.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، به نقل از پایگاه شبکه الجزیره، یک مقام ارشد ارتش کره جنوبی به خبرگزاری یونهاپ این کشور اذعان کرد: “این پهپاد برای مدت کوتاهی از سمت مرز شمالی منطقه پرواز ممنوع به داخل آن نفوذ کرد، اما به تأسیسات کلیدی امنیتی نزدیک نشد.”

این پهپاد یکی از پنج هواپیمای بدون سرنشین کره شمالی بود که در ۲۶ دسامبر با عبور از مرز کره جنوبی وارد حریم هوایی این کشور شدند و ارتش کره جنوبی را وادار کردند جنگنده‌ها و بالگردهای رزمی خود را برای دفع نفوذ آنها اعزام کند. ارتش کره جنوبی با این وجود نتوانست این پهپادها را که ساعت‌ها بر فراز خاک این کشور پرواز کردند، سرنگون کند.

پیشتر رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی نفوذ یکی از این پهپادها به منطقه پرواز ممنوع دفتر ریاست جمهوری این کشور را رد کرده بود، با این حال، روز پنجشنبه تایید کرد که یک پهپاد مرز شمالی این منطقه امنیتی را نقض کرده اما مستقیماً بر فراز منطقه یونگسان، محل قرارگیری دفتر یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی پرواز نکرده است.

این نفوذ پهپادی کره شمالی، باعث انتقاد از آمادگی ناکافی پدافند هوایی کره جنوبی در بحبوحه تبدیل شدن کره شمالی به یک تهدید فزاینده با تداوم توسعه فناوری های موشک‌های بالستیک خود و پرتاب‌های موشکی آزمایشی بی‌سابقه شد.

خبرگزاری یونهاپ نوشت: “این تعدی پهپادها آمادگی ناکافی نیروهای کره جنوبی را برای شناسایی، ردیابی و سرنگونی چنین پهپادهای کوچکی آشکار کرده است.”

رئیس‌جمهور کره جنوبی روز چهارشنبه هشدار داد، در صورت نقض مجدد حریم هوایی کشورش توسط پهپادهای کره شمالی، پیمان نظامی سال ۲۰۱۸ بین دو کره را تعلیق خواهد کرد.

کیم یون های، سخنگوی مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی در یک نشست خبری گفت: “او (یون سوک یول) به دفتر امنیت ملی دستور داد در صورتی که کره شمالی اقدام تحریک آمیز دیگری در تعدی به خاک ما انجام دهد، اعتبار توافقنامه نظامی را تعلیق کند.”

پیمان سال ۲۰۱۸ در حاشیه نشست بین کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و مون جائه این، رئیس جمهور سابق کره جنوبی امضا شد. این پیمان خواستار توقف “همه اقدامات خصمانه”، ایجاد منطقه پرواز ممنوع در اطراف مرز و حذف مین‌ها و پست های نگهبانی در منطقه غیرنظامی شده مرز دو کره (DMZ) شده است.

تهدید یون به ترک پیمان ۲۰۱۸ می‌تواند به معنای بازگشت به اجرای مانورهای با آتش جنگی در منطقه پرواز ممنوع سابق و از سرگیری پخش اقلام تبلیغاتی در سراسر مرز دو کره باشد؛ این اقدامات قبل از انعقاد آن پیمان با واکنش های خشمگینانه پیونگ یانگ مواجه می شدند. یون از نحوه پاسخ ارتش کشورش به نفوذ پهپادی کره شمالی انتقاد کرده و از نیروهای این کشور خواسته است که آماده مقابله به مثل حتی اگر به قیمت “خطر تشدید تنش” تمام شود، باشند./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی