پایگاه خبری توانا

روزنامه عبری زبان معاریو گزارش داد که وزارت دفاع و دستگاه‌های اطلاعات آمریکا به اعضای کادر نیروی هوایی اسرائیل اجازه پرواز با جنگنده‌ اف ۳۵ از نوع ادیر را نمی‌دهند، چراکه هراس نشت تکنولوژی‌ها و اطلاعات حساس را دارند.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، به نقل از معاریو، آوی بنیاهو، سخنگوی ارتش اشغالگر در مقاله‌ای در روزنامه معاریو اعلام کرد که وزارت دفاع و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا به اعضای کادر نیروی هوایی اسرائیل که پاسپورت خارجی دارند، اجازه پرواز با هواپیمای اف ۳۵ از نوع ادیر را نمی‌دهند.

بنیاهو عنوان داشت، علت این امر، هراس واشنگتن از نشت تکنولوژی‌ها و اطلاعات حساس و بنا به دلایل امنیتی است. این گام آمریکا برخاسته از نگرش گسترده نسبت به امنیت اطلاعات و حمایت از منافع آمریکا است.

وی افزود، واشنگتن برای نیروی هوایی اسرائیل شرط گذاشته که از قبل، اسامی خلبانان برای هدایت جنگنده‌های ادیر اف ۳۵ تعیین نشود.

معاریو گزارش داد که نیروی هوایی اسرائیل با این شرط موافقت کرده و از قبل، از تعیین و انتخاب خلبانان مناسب جهت هدایت جنگنده‌های ادیر اف-۳۵ کوتاه آمد.

جنگنده ادیر یک جنگنده چند ماموریتی است که برای حمله و جمع آوری اطلاعات مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه یک فروند جنگنده حدود ۸۵ تا ۱۰۰ میلیون دلار است. بر اساس قرارداد میان اسرائیل و آمریکا، واشنگتن ۵۰ جنگنده به تل آویو می‌فروشد و آنطور که معاریو گزارش داده، ممکن است اسرائیل در آینده تصمیم بگیرد که ۲۵ فروند جنگنده دیگر نیز خریداری کند./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی