پایگاه خبری توانا

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، از بلومبرگ ؛ دولت طالبان افغانستان قرارداد استخراج نفت را با یک شرکت چینی امضا کرده است. به گفته این رسانه، قرارداد با شرکت نفت و گاز سین کیانگ (CAPEIC) در کابل با حضور ملا عبدالغنی برادر معاون نخست وزیر در امور اقتصادی طالبان و وانگ یو سفیر چین در افغانستان امضا شد.

براساس این قرارداد؛ توافق ۲۵ ساله استخراج نفت شامل حفاری CAPEIC برای نفت در حوضه آمودریا خواهد بود. این اولین معامله بزرگ بین المللی طالبان برای استخراج انرژی از زمانی است که این گروه کنترل کشور را در سال ۲۰۲۱ به دست گرفت.

از نظر منابع طبیعی، افغانستان یک کشور ثروتمند است. بلومبرگ به نقل از برادر نوشت: نفت علاوه بر سایر مواد معدنی، ثروت مردم افغانستان است که اقتصاد کشور می‌تواند بر آن تکیه کند.

این شرکت چینی تا ۱۵۰ میلیون دلار در سال سرمایه گذاری خواهد کرد که طی سه سال به ۵۴۰ میلیون دلار افزایش و برای ۳۰۰۰ افغان شغل ایجاد می‌کند.

برآورد می‌شود که افغانستان بیش از یک تریلیون دلار منابع طبیعی مانند گاز طبیعی، نفت، مس و خاک‌های کمیاب دارد که به دلیل دهه‌ها آشفتگی تا حد زیادی از آنها استفاده نشده است.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۲۰۲۱، ایالات متحده بیش از ۷ میلیارد دلار از ذخایر ارز خارجی خود را مسدود کرد و این کشور به شدت با کمبود نقدینگی مواجه شد. چین که ۷۶ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد، اعلام آمادگی کرد که روابط ” دوستانه و همکاری ” با افغانستان را تعمیق بخشد.

طالبان هنوز از سوی هیچ کشوری به عنوان حکومت قانونی افغانستان به رسمیت شناخته نشده است.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی