پایگاه خبری توانا

سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری با تاکید بر ضرورت برنامه‌محوری و سیاستگذاری در شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری گفت: طرح‌های توسعه‌ای و نیمه‌تمام پتروشیمی جم تعیین تکلیف شود.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، از صندوق بازنشستگی کشوری، نعمت‌الله ترکی در نشست بررسی عملکرد شرکت پتروشیمی جم و شرکت‌های تابعه آن که با حضور سرپرست و مدیران ارشد اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد بر اهمیت برنامه‌محوری در مجموعه‌های اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد و گفت: پتروشیمی جم یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دارایی‌های صندوق بازنشستگی کشوری است و حمایت از برنامه‌های توسعه‌ای آن برای افزایش سودآوری قابل بررسی و پیگیری است.

سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری بر ضرورت اتمام طرح‌های نیمه تمام تاکید کرد و اظهار داشت: طرح‌های کنونی باید با تلاش بیشتر، تامین مالی، رفع موانع و دقت بالا، به سمت اجرایی شدن هدایت شوند.

وی با بیان اینکه «صنعت پتروشیمی یکی از صنایع پیشران و اثرگذار در دنیا است و بسیاری از کشورها آرزوی داشتن چنین صنعتی را دارند» گفت: پتروشیمی صنعتی است که در حوزه‌های مختلف نیز نقش‌آفرین است و محصولات متنوعی را با کاربردهای متعدد تولید می‌کند و از همین رو یکی از صنایع مهمی است که خوشبختانه صندوق بازنشستگی کشوری از آن بهره‌مند است؛ بنابراین سیاستگذاری درست، برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند بودن برای افزایش سودآوری از جمله اهدافی است که در صنایع پتروشیمی باید دنبال شود.

ترکی به ضرورت تدوین برنامه‌ استراتژیک صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه پتروشیمی تاکید کرد و گفت: شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و پتروشیمی جم، با بدنه کارشناسی متخصص در کمترین زمان ممکن، برنامه راهبردی پیشنهادی را تدوین و برای تصویب به کمیته طرح‌های صندوق ارسال کنند تا هر چه زودتر برنامه‌ریزی‌های کلان و سودده در این مجموعه طراحی شوند.

وی با اشاره به اینکه «صندوق در 2 یا سه بخش از جمله فولاد و پتروشیمی می‌توانست درست و براساس برنامه ریزی کارشناسی و دقیق عمل کند تا نیاز امروز صندوق را تا حدی برطرف کند» گفت: صندوق باید وابستگی خود را به دولت کاهش دهد و تنها راه برای این کار تجدید نظر در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های حوزه اقتصادی است.

ترکی اضافه کرد: اکنون ماهانه بیش از ۱۷هزار میلیارد تومان حقوق بازنشستگی پرداخت می‌شود که ۹۰ درصد یا بیشتر از آن را دولت تامین می‌کند ضمن اینکه دولت نمی‌تواند هر ساله ۱۰ درصد، ۲۰ درصد یا بیشتر هم به آن اضافه کند؛ بنابراین صندوق باید در یک برنامه پنج‌ساله دقیق و کارشناسی در حوزه اقتصادی خود تحول ایجاد کند و سهم این بخش را از منابع حقوق بازنشستگان به شدت افزایش دهد تا پاسخگوی نیازهای آتی بازنشستگان باشد.

در این نشست، علیرضا زمان‌پور مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری بر اهمیت نگرش استراتژیک به طرح‌های کنونی و آتی این هلدینگ تاکید کرد و گفت: همه سرمایه‌گذاری‌های گروه وصندوق بر محور افزایش بازدهی و سودآوری پایدار استوار است و تنها از طرح‌هایی حمایت می‌شود که سودآوری منطقی و قطعی برای سهامداران داشته باشند.

وی از تدوین برنامه‌ زمان‌بندی طرح‌های کنونی شرکت‌های تابعه خبر داد و اظهار داشت: برنامه مجموعه و صندوق بر این است که با شیوه‌های مختلف از جمله تامین مالی، تسهیلگری و رایزنی‌ با نهادها مشکلات پیش‌روی طرح‌ها برطرف شوند و در کمترین زمان ممکن طرح‌های ناتمام به بهره‌برداری برسند.

در ابتدای این نشست، رحیم قنبریان مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم، گزارشی از وضعیت کنونی طرح‌ها و موانع و مشکلات موجود ارائه کرد همچنین مدیران هر یک از شرکت‌های تابعه پتروشیمی جم گزارش کوتاهی از شرایط کنونی و فعالیت‌های خود ارائه کردند./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی