پایگاه خبری توانا

 به گفته یک کارشناس اقتصادی؛ مسکلات ساختاری بانک مرکزی همواره از معضلات این سازمان بوده و امید به اصلاح آن توسط روسای به یک معضل اصلی تبدیل شده است چراکه دولتی ها هم اصلاحات این مرکز مهم پولی را می خواهند و هم در نظر دارند که همچنان  بر تمام ساختار و وظایف آن تسلط داشته باشند.  

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، استقلال بانک مرکزی امری ضروری است که با تحقق این مهم، بانک مرکزی می تواند نظم مطلوبی را در نظام پولی کشورایجاد کند و کارآمدی سیستم اقتصادی کشور را افزایش دهد. استقلال بانک مرکزی به معنای جدایی سیاستهای پولی از سیاستهای مالی در نظام اقتصادی کشور است که بانک مرکزی را از حوزه تسلط مطلق دولت رها می کند و در نتیجه، دولت نمی‌تواند به میل خود و به هر میزانی که تشخیص می دهد به استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول به منظور تامین کسری بودجه روی آورد.

در این خصوص کامران ندری کارشناس اقتصادی درگفتگو با توانا گفت: یکی از مهمترین مشکل اقتصاد کشور، عدم استقلال است. حالا  اگر محمدرضا فرزین بتواند ساختار بانک مرکزی را تغییر دهد بسیاری از مسائل پولی – مالی و از همه مهمتر ارزی کشور حل می شود چراکه امروز با توجه به سیاست گذاری های دولت،بانک مرکزی در حال حاظر مجری دولت است.

او در ادامه گفت: اگر فرزین بتواند تیم اقتصادی بانک مرکزی را تغییر بدهد و تیم حرفه ای و قابل اعتماد بیاورد، می توان امید داشت که موضوع استقلال بانک مرکزی به نتایج مثبتی برسد، اما اگر ساختار تغیر نکند و مداخلات بیرونی همچنان ادامه داشته باشد و بانک مرکزی اختیار در حوزه های مختلف و تامین نرخ بهره نداشته باشد تغییر مفیدی نخواهد داشت و این مساله باید تا آخر این ماه مشخص می شود.

ندری افزود: اگر فرزین بتواند طرح استقلال بانک مرکزی را برگرداند و قانون آن در مجلس تصویب شود، بسیاری از مسائل حل می شود.

این کارشناس اقتصادی با تأکیدبر اینکه رئیس جدید بانک مرکزی باید 2 مورد از مشکلات اصلی را در بانک مرکزی برطرف کند،گفت: ابتدا اینکه باید قانون اصلاح و ضعف های ساختاری در بانک مرکزی برطرف شود این اولین اقدام برای واگذاری اختیارات اصلی به صاحب اصلی است.

ندری با اشاره به دومین نکته که در اصل استقلال بانک مرکزی حائز اهمیت می باشد،به توانا گفت: عدم حضور افراد متخصص و حرفه ای  در مدیریت های لایه های مختلف این سازمان به ویژه در سطح بالا و متوسط ، عاملی برای برهم ریختگی بیشتر نظام پولی و ارزی کشور شده است که در نهایت با استقلال بانک مرکزی این مهم می تواند به عنوان اصلاح ساختاری در تشکیل رویه وظایف و اقدامات بانک مرکزی سهم بزرگی داشته باشد.

وی درباره رئیس جدید بانک مرکزی گفت: محمدرضا فرزین سابقه چندان موثری ندارد و هیچ گاه از استقلال بانک مرکزی صحبتی نکرده است اما انتظار می رود بتواند کارنامه خوبی را از ریاست در بانک مرکزی کسب کند./محمد رضا شاهوردی

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی