پایگاه خبری توانا

بالاخره بعد از ۱۵ دور رای‌گیری در پنج روز، در ساعات ابتدایی امروز (شنبه) کوین مک‌کارتی جمهوری‌خواه به ریاست مجلس نمایندگان آمریکا رسید، اما ۱۴ رای‌گیری ناموفق و امتیازات زیادی که به مخالفان داده، نشان از راه دشوار او در ادامه این مسیر دارد.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، به نقل از وبسایت روزنامه نیویورک‌تایمز، کوین مک‌کارتی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در پنج روز گذشته در ۱۴ رای‌گیری مختلف نتوانست ۲۱۸ رای لازم برای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آورد.

رئیس مجلس نمایندگان برنامه کاری مجلس را تعیین می‌کند و بر روند قانونگذاری نظارت دارد. او در عین‌حال سومین فرد قدرتمند کشور است.

در انتخابات میاندوره‌ای نوامبر سال گذشته آمریکا، جمهوری‌خواهان با اختلاف کمی کنترل مجلس نمایندگان را به دست گرفتند. جمهوری‌خوهان ۲۲۲ کرسی این مجلس را به خود اختصاص دادند و اگر بیش از ۴ نماینده جمهوری‌خواه از او حمایت نمی‌کردند، آرای کافی برای ریاست مجلس را به دست نمی‌آورد. همین اتفاق هم افتاد.
حدود ۲۰ نماینده جمهوری‌خواه تندرو، که مک‌کارتی را «به اندازه کافی محافظه‌کار» نمی‌دیدند، در ۱۴ دور اول رای‌گیری‌ها به هر کسی رای دادند به جز مک‌کارتی، از دیگر اعضای جمهوری‌خواه حاضر در مجلس نمایندگان گرفته تا حتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که در مجلس نیست، اما بر اساس قانون اساسی آمریکا رئیس مجلس نباید لزوماً از بین نمایندگان آن دوره انتخاب شود./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی