پایگاه خبری توانا

 روز گذشته نماگر بورس تهران با رشد بیش از 18 هزار واحدی روبرو شد و اغلب سهم‌های بازار نیز در محدوده سبزرنگ قیمت‌ها معامله شدند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این روزها به رغم برخی نوسانات، جو غالب بازار مثبت باشد.

به گزارش پایگاه خبری توانا، بورس تهران در نخستین روز از هفته جاری یکپارچه سبزپوش شد. اغلب گروه‌های بازار در این روز شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات بودند و در مسیر رشد حرکت کردند. بدین ترتیب شاخص کل بورس در آستانه ورود دوباره به کانال 1.6 میلیون واحدی قرار گرفت و شاخص کل هم‌وزن هم به کانال 500 هزار واحدی نزدیکتر شد.

روز گذشته بازار سرمایه در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل بورس با رشد 18 هزار و 939 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 598 هزار واحد ایستاد و معادل 1.20 درصد بالا رفت.

در سمت دیگر بازار، شاخص کل هم‌وزن که نماینده نمادهای کوچک و متوسط بازار است نیز هشت هزار و 924 واحد بالا رفت و با ثبت 1.89 درصد رشد، به سطح 482 هزار و 124 واحد رسید.

کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که معاملات بورس اگرچه شاهد برخی نوسانات خواهد بود اما به دلیل رشد چشم‌انداز تورمی، افزایش دوباره قیمت دلار و تخلیه حباب قیمتی سهم‌ها طی ماه‌های اخیر، با فضایی مثبت مواجه خواهد بود.

خبرهای پیرامونی بازار سرمایه و اقتصاد کلان کشور نیز سیگنال‌های تازه‌ای برای معاملات بورس دارد.

سیگنال نیمایی به بورس

سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد: «دولت به دنبال تثبیت نرخ ارز روی یک رقم خاص نیست بلکه به دنبال ایجاد ثبات بازار ارز حول سامانه نیماست.»

از پنجشنبه هفته گذشته که محمدرضا فرزین به عنوان رئیس کل بانک مرکزی معرفی شده، شرکت‌های بورسی با معمای نرخ نیمایی دست و پنجه نرم می‌کنند.

فرزین در همان ساعات اولیه تصدی پست جدید خود از فریز قیمت دلار نیمایی روی رقم 28 هزار و 500 تومان خبر داده بود که شوک خطرناکی برای شرکت‌های بورسی است. حالا به نظر می‌رسد مجموعه اقتصادی دولت از این تصمیم غیرکارشناسی عقب‌نشینی کرده و بنا دارد سیاست ارزی خود را تعدیل کند. این رویکرد می‌تواند به عنوان سیگنالی مثبت برای بازار سرمایه تلقی شود.

اثر روانی رشد دلار آزاد
اگرچه محاسبات عملکرد شرکت‌های بورسی بر مبنای دلار نیمایی است اما با این حال نمی‌توان از اثر دلار آزاد بر بورس چشم پوشید.

دلار آزاد به دلیل اثر روانی بر کلیات اقتصادی کشور، همواره سیگنال‌های متفاوتی را بسته به صعود یا نزول قیمت خود برای بورس ارسال می‌کند.

حالا دو روز است که دلار بازار آزاد، دور تازه‌ای از صعود را استارت زده است. بدین ترتیب به نظر می‌رسد بنابر سنت دیرینه بورسی‌ها، این بار نیز نمادهای دلاری مورد توجه معامله‌گران قرار گیرند. این در حالی است که نمادهای ریالی از جمله بانکی‌ها و خودرویی‌ها هم این روزها مورد توجه معامله‌گران هستند./تجارت نیوز

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی