پایگاه خبری توانا

نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی در آستانه تصویب بودجه سال ۱۴۰۲ از برخی عملکردهای دولت در اجرای بودجه ۱۴۰۱ انتقاد کرد و گفت: برخی از کارها مصداق بارز قانون گریزی و بی‌عدالتی است، چراکه برخی احکام بودجه اجرا نمی شود و برخی از تعهدات آن نیز عملیاتی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، ولی الله بیاتی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز یکشنبه (۱۸ دی ماه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد:‌ در روزهای اخیر مقتدی صدر رهبر جریان صدر و نخست وزیر عراق در اقدامی عجیب در آستانه آغاز رقابت های فوتبال منطقه ای از عبارت «خلیح عربی» استفاده کردند؛ «خلیج فارس» در طول تاریخ همواره با عنوان «خلیج فارس» بوده است و خواهد بود.

وی افزود: همچنین ارتباط مردم ایران و عراق ریشه در تاریخ دارد و حتما مردم عراق از این اظهارات راضی نیستند. لذا توصیه می کنم آقای صدر و نخست وزیر عراق دوران دفاع مقدس را مرور کنند که وقتی صدام جنایتکار به ایران حمله کرد و بخشی از خاک ایران را اشغال کرد جوانان ما با حضور در جبهه های نبرد اجازه ندادند یک وجب از خاک ایران در تصرف دشمن بماند. برای رضایتمندی مردم عراق و ایران که ید واحد هستند عذرخواهی کرده و باعث اختلاف نباشند.

نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس عنوان کرد: در آستانه تصویب بودجه سال ۱۴۰۲ هستیم، آیا سوال کردید بودجه امسال چگونه اجرا شد؟ سرنوشت بودجه ۱۴۰۱ به کجا رسید؟ در شهرستان ها تا به امروز اعتبارات تخصیص پیدا نکرده است. اوایل سال در کمیته برنامه ریزی شهرستان ها با نظر نمایندگان اعتبارات توزیع شد، اما دولت در واگذاری اعتبارات کاری نکرده است.

بیاتی اظهار کرد: فرمانداری ها برای هزینه های جزئی هم مشکل دارند، سوال این است که پس این همه اداره و فرمانداری ها چه مشکلی از مردم حل می کنند؟ در واقع وقتی پول ندارید فقط مردم سرگردان می شوند. هر جلسه که با مردم هست و مسئولین حضور دارند، فقط جواب «نداریم» به مردم داده می شود. آنچه که در کمیته برنامه‌ریزی تصویب شد، اجرا نشده است، لذا از دولت و رئیس کمیسیون تلفیق درخواست دارم از این تریبون برای نمایندگان و مردم توضیح دهند که اعتبارات سفر دولت را از کجای بودجه تامین کرده اند، مگر ما در بودجه ۱۴۰۱ اعتباری تحت عنوان اعتبار سفر داشته ایم، چرا خلاف قانون بودجه رفتار می شود؟ چرا در استان‌ها دفترچه بودجه را کنار می‌گذارند و براساس نظر خود عمل می کنند؟

وی با بیان اینکه جایگاه مجلس کجاست؟ یادآور شد: برخی از کارها مصداق بارز قانون گریزی و بی‌عدالتی است. برخی احکام بودجه اجرا نمی شود و به برخی از آنها که تعهد شده هم عمل نمی شود. برای چه بودجه تصویب می‌کنیم و برای چه مجلس را درگیر می کنیم، ما نمایندگان در طول سال برای مردم از بودجه صحبت می‌کنیم اما دولت به آن عمل نمی کند. مگر مجلس تصویب نکرده بود که هر استانی ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار محرومیت ‌زدایی داشته باشد و آن را برای آسفالت معابر هزینه کند، چرا تا به امروز اقدامی نشده است؟

نماینده مردم تفرش در ادامه اظهار کرد: مگر قرار نبود ۱۵ درصد درآمد معادن به شهرها داده شود، متاسفانه این منابع در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ داده نشد، مجوز معادن در بالای سر شهرها و روستاها صادر شده اما حقوق مردم داده نمی ‌شود و فقط زیرساخت‌ ها خراب و به آسایش و آرامش مردم آسیب وارد شده و طبیعت تخریب می شود.

بیاتی خطاب به مسئولین دولتی گفت: در سفرهای استانی گفته شد که اعتبارات به پروژه های ۵۰ درصد به بالا داده می‌شود، با این حال این پروژه ها غالبا در مراکز استان ‌ها قرار دارد و عملا شهرهای کوچک و روستاها از این اعتبارات محروم مانده اند و منافع سفر دولت برای روستاها تقریبا صفر بود، لذا ما به اینگونه توزیع منابع معترض هستیم چراکه مردم از ما سوال می کنند که از سفر هیات دولت به استان چه نصیبمان شد و ما هم برای آنها جوابی نداشتیم.

وی در ادامه اظهار کرد: از هیات رئیسه و کمیسیون برنامه و بودجه درخواست دارم قبل از اینکه بودجه سال ۱۴۰۲ اعلام وصول شود، این ابهامات را برطرف کنند تا بودجه بر اساس واقعیات تنظیم شود.

نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات جوانان تاکید کرد: ما وزارتخانه ای به عنوان وزارت ورزش و جوانان داریم، این وزارتخانه فقط اسم جوانان را یدک می کشد، جوانان ما با هزینه های گزاف تحصیل می کنند و سپس رها می‌ شوند. در حال حاضر برای جوانان شغل وجود ندارد و وقتی شغل وجود نداشته باشد زندگی شکل نمی گیرد و انرژی جوانی در کشور ما هدر می‌ رود.

بیاتی گفت:‌ یادمان هست که هشت سال دفاع مقدس ما را جوانان هدایت کردند و همین جوانان بودند که در مقابل استکبار ایستادند و امروز این جوانان به فراموشی سپرده شده اند. با این وضعیت اجاره مسکن، تورم بی‌رویه و بیکاری مگر کسی می تواند تشکیل خانواده دهد.

وی همچنین به افزایش ۳۸ درصدی آمار طلاق در سال جاری اشاره و تاکید کرد:‌ باید در این رابطه تدبیر کرد،‌ چراکه مقام معظم رهبری نیز امسال را سال تولید و اشتغال بر اساس دانش نامگذاری کرده اند و دولت باید به خصوص به تبصره ماده ۱۸ قانون بودجه عمل کند.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی