پایگاه خبری توانا

قائم‌مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: بنابر آمار از ابتدای سال تا دی ماه بیش از یک میلیارد و ۹۴ میلیون دلار کالا به آفریقا صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری توانا،سید روح اله لطیفی، سخنگو و قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص تجارت با قاره آفریقا گفت: از ابتدای سال تا دهم دی ماه، دو میلیون و ۲۹۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۶۹ میلیون و ۳۶۰ هزار و ۳۸۴ دلار بین ایران و کشور‌های آفریقایی تبادل شد که دو میلیون و ۲۰۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۳ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۹۹۶ دلار سهم صادرات ایران به ۴۴ کشور آفریقایی و ۸۰ هزار و ۵۶۷ تن کالا به ارزش ۷۵ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۳۸۸ دلار نیز سهم واردات ایران از ۲۲ کشور آفریقایی به ایران بود.

به گفته او، ۹۶.۵ درصد وزن و ۹۳.۵ درصد ارزش تجارت ایران با قاره آفریقا صادرات کالای غیر نفتی ایرانی بوده و ۳.۵ درصد وزن و ۶.۵ درصد ارزش نیز مربوط به واردات کالا از آفریقا به ایران بوده است.

لطیفی درباره مقاصد صادراتی ایران در قاره آفریقا گفت: آفریقای جنوبی با خرید ۲۸۱ میلیون و ۶۱۸ هزار دلار و سهم ۲۶ درصدی، موزامبیک با ۱۸۹ میلیون و ۱۷۸ هزار دلار و سهم ۱۷ درصدی، غنا با ۱۴۴ میلیون و ۱۱۲ هزار دلار و سهم ۱۳ درصدی، سودان با ۱۴۱ میلیون و ۵۴۲ هزار دلار و یهم ۱۳ درصدی و نیجریه با ۱۲۹ میلیون و ۵۷ هزار دلار و سهم ۱۲ درصدی، پنج مقصد اول صادرات کالا‌های غیر نفتی ایران به آفریقا از ابتدای سال تا دهم دی بودند که این میزان ۷۵ درصد وزن و ۸۰ درصد ارزش صادرات ایران به آفریقا را به خود اختصاص دادند.

او گفت: کنیا، ساحل عاج، زیمباوه، زامبیا، اوگاندا، تانزانیا، ترینیداد و توباگو، تونس، توگو، چاد، سومالی، سنگال، سیرآلئون، سیشل، رواندا، نیجر، موریس، موریتانی، مالی، ماداگاسکار، مراکش، لیبی، کومور، گواتمالا، گینه، گابن، اتیوپی، مصر، الجزایر، جیبوتی، کامرون، کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، بوتساوانا، برونئی، بنین، بروندی، بورکینافاسو و آنگولا سایر مقاصد صادراتی کالای ایرانی به آفریقا در این مدت بودند.

سخنگو و قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص کشور‌های آفریقایی فروشنده به کالا گفت: تانزانیا با فروش ۴۹ هزار و ۸۶۶ تن کالا به ارزش ۱۹ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار (۶۲ درصد وزن و ۲۶ درصد ارزش کل واردات)، کنیا با ۱۴ میلیون و ۷۹۵ هزار دلار سهم ۲۰ درصدی از کل واردات، آفریقای جنوبی با ۱۱ میلیون و ۴۹۸ هزار دلار و سهم ۱۵ درصدی، غنا با ۶ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار و سهم ۹ درصدی و سیشل با ۶ میلیون و ۱۰ هزار دلاری و سهم ۸ درصدی، پنج کشورنخست آفریقایی فروش کالابه ایران در این مدت بودند که جمعا ۸۱ درصد وزن و ۷۸ درصد ارزش واردات کالا از آفریقا را به خود اختصاص دادند.

او ادامه داد: آفریقای مرکزی، کنگو، ساحل عاج، کامرون، مصر، اتیوپی، مراکش، ماداگاسکار، موریس، مالاوی، رواندا، سودان، سوازیلند، تونس، اوگاندا، زیمباوه و زامبیا نیز از دیگر کشور‌های آفریقایی تامین کننده کالا برای ایران در این مدت بودند.

لطیفی گفت: با سیاست چند جانبه گرایی و توجه به بازار‌های جدید به ویژه کشور‌های منطقه، آسیا و آفریقا در دولت سیزدهم و فعال‌تر شدن بخش خصوصی ایران و کشور‌های مقصد، روابط تجاری ایران با کشور‌های آفریقایی به سرعت در مسیر رشد قرار گرفته است./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی