پایگاه خبری توانا

شانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جاری با موضوع بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی کشورمان با کوبا و کشورهای غرب قاره آفریقا به ریاست مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و با حضور اعضای ستاد شامل مدیران دستگاه‌های ذیربط برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، در این نشست با اشاره به نقش کوبا به عنوان یک شریک سنتی و استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران، جزئیات سند نقشه راه تهاتر میان دو کشور و میزان دستیابی به اهداف تعیین شده در آن بررسی شد.

بر طبق گزارش ارائه شده 13 توافقنامه رسمی ذیل این سند بین دو کشور به امضا رسیده است که حوزه‌های علمی، بهداشتی، کشاورزی، انرژی، فناوری و نانو، همکاری‌های مهندسی و دریایی، تجارت، آموزش عالی، ورزش، ارتباطات بانکی و قضایی را شامل می‌شود که در همه حوزه‌ها اقدامات اولیه صورت گرفته و در آینده‌ای نزدیک شاهد اجرایی شدن آن خواهیم بود.

بخش دوم جلسه  به بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی با کشورهای غرب قاره آفریقا اختصاص یافت که با توجه به ظرفیت‌های معدنی، کشاورزی، عمرانی، جمعیتی وبازار مناسب برای فروش کالا، برقراری رابطه اقتصادی و سرمایه‌گذاری تجاری دراین منطقه را به یک ضرورت تبدیل کرده است.

در ادامه با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و دو کشور ساحل عاج و سنگال در آینده‌ای نزدیک و برگزاری اولین اجلاس اکوآس (جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا) به میزبانی تهران در بهمن ماه سال جاری امید می‌رود که حجم معاملات تجاری با این منطقه با روندی رو به بهبود وافزایشی مواجه شود که این امر، برنامه‌ریزی درست و هدفمند در این حوزه را می‌طلبد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی