پایگاه خبری توانا

عضو هئیت علمی دانشگاه می گوید: امروزه جنگ اقتصادی مهمترین ابزار کشورهای پیشرفته جهان در مقابل کشورهای ضعیف به شمار می رود، چرا که این روش از رویارویی بین کشورها نه تنها هزینه کمتری نسبت به جنگ نظامی دارد بلکه تا حدود زیادی به هدف خود که همان به زانو درآوردن کشورها می باشد را با تدبیر و برنامه ریزی بلند مدت به نتیجه مطلوب می رساند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، راهبرد برخی کشورها برای بر هم زدن اقتصاد ایران، افزایش ناامنی اقتصادی است که این موضوع با بحران در تبادلات اقتصادی بین ایران و سایر کشورها بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورد.

به‌طور قطع توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای همسایه خود باید در اولویت تمام سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های کشور اعم از برنامه‌های توسعه و بودجه‌های دولت باشد. بررسی روابط تجاری ایران با کشورهای همسایه جدای از اینکه تحلیل‌های علمی چه می‌گویند واقعیتی که باید تاکید شود این است که ایران به دلیل موقعیت ژئوپولتیکی که به دلیل داشتن 15 کشور همسایه دارد از اهمیت بالایی در دنیا برخوردار است.

لذا توسعه روابط اقتصادی به عنوان یک استراتژی اولویت‌دار در کشور، و همچنین توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه باید در سیاست‌های کلی نظام، استراتژی‌های تجاری، برنامه‌های توسعه ای، بودجه‌ها و در سیاست‌ها و فرآیندها به عنوان یک حرکت اساسی مورد توجه قرار می گیرد.

اما امروز به دلیل جنگ اقتصادی- تجاری علیه ایران این موضوع با چالش مواجه شده است در همین رابطه در همین رابطه دکتر مجتبی انصاریان عضو هئیت علمی دانشگاه در گفتگو با خبرنگار توانا در مورد تحریم و الزام واردات و صادرات از مبادی فرعی به کشورگفت: مهمترین عنصر جنگ اقتصادی تحریم می باشد که زیر ساختها ومنابع اولیه را هدف قرار می دهد که کشور ما نیز در طول سالیان متمادی تحت شدید ترین تحریمها قرار گرفته است و مخصوصا در این دو سه سال اخیر نیز تحت شدید ترین و فلج کننده ترین تحریمها قرار داریم.

این استاد دانشگاه در بحث تحریم چند مولفه را به عنوان اثرات منفی بر اقتصاد تجاری می داند و درهمین رابطه گفت: مهمترین اثر در مورد واردات این است که خرید مستقیم و صادرات مستقیم نمی تواند انجام بگیرد واین مشکل از چند محور قابل بررسی است؛ واینکه کشور ما با تحریم های عام ، بانکی ، و کالاهایی که nuser مشخص دارند تحت اثر تحریم با مشکل مواجه است.

به گفته انصاریان؛ مشکل جدی و چالش بزرگ کشور با موانع ایجاد شده در مسیر واردات کلیه کالاها است. مخصوصاً با واردات کالاهای اساسی ،شیمیایی،نظامی ،دفاعی ،هوایی که در رسته کالاهایی قرار دارند که مصرف کننده نهایی آن مشخص نیست وNuserعام ندارند.

انصاریان با اشاره به مشکلات ایجاد شده ناشی از جنگ تجاری علیه ایران گفت: همچنین تامین مواد اولیه جهت تولید و ملزومات بخش کشاورزی به عنوان شاخصه های لازم جهت تأمین به موقع نیاز تولید کنندگان در بخش های مختلف و اساسی به سختی صورت می گیرد به این صورت که خرید از شرکتهای پوششی باید صورت گیرد واین کار باعث هزینه زیاد وتا رسیدن کالا از کشور مبدأ به داخل کشورمان بسیار زمان بر خواهد بود.

او تصریح داشت: مسئله مهم دیگری که در فضای تحریم می توان به آن اشاره داشت، ناشناخته بودن شرکتهای پوششی وخرد که ناگزیر برای مبادلات کالا(صادرات- واردات) باید با آنها معامله شود چراکه بدلیل ناشناخته بودن و با علم به اینکه با کشور تحریم شده معامله می کنند احتمال معدوم، فاسد و گذشتن تاریخ مصرف این کالاها به دلیل طولانی شدن پروسه رساندن کالای مبادله شده به ایران زیاد است و این آسیب جدی به بخش تجارت و حتی بازار داخل وارد می کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه امروزه جنگ اقتصادی مهمترین ابزار کشورهای پیشرفته جهان در مقابل کشورهای ضعیف به شمار می رود؛ گفت: این روش از رویارویی بین کشورها نه تنها هزینه کمتری نسبت به جنگ نظامی دارد بلکه تا حدود زیادی به هدف خود که همان به زانو درآوردن کشورها می باشد را با تدبیر و برنامه ریزی بلند مدت به نتیجه مطلوب می رساند./مریم حسین زاده هنزایی

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی