پایگاه خبری توانا

صدر اعظم آلمان در پاسخ به فشارهای داخلی و خارجی برای ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین گفت: بیشتر مردم از تصمیمات آرام، سنجیده و دقیق دولت در قبال جنگ اوکراین حمایت می کنند.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، به نقل از آسوشیتدپرس، اولاف شولتز روز جمعه در پاسخ به سئوالی درباره ارسال خودروهای زرهی «ماردر» و تانک «لئوپارد ۲» به اوکراین اعلام کرد: آلمان برداشتن هر گامی برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین را با احتیاط بر می دارد و با متحدانش در اینباره مشورت می‌کند.

وی ضمن تاکید بر اینکه موضوع ارسال تسلیحات به اوکراین با امنیت آلمان و اروپا گره خورده است، بر تداوم نقش کلیدی برلین در حمایت از کی‌یف تاکید کرد.

شولتز که از طرف بسیاری از سیاستمداران مخالف روسیه برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین تحت فشار است، گفت: اکثریت مردم آلمان از تصمیمات آرام، سنجیده و دقیق دولت در قبال جنگ اوکراین حمایت می کنند.

دولت آلمان نه تنها خود از ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین خودداری کرده بلکه مجوز ارسال سلاح های سنگین این کشور مستقر در دیگر کشورها از جمله لهستان را نیز صادر نکرده است.

اگرچه کشورهای عضو ناتو حمایت تسلیحاتی گسترده ای از اوکراین در جنگ با روسیه داشته اند اما این کشورها تاکنون از ارائه سلاح های دوربرد به کی‌یف خودداری کرده اند زیرا نگران گسترش جنگ به کل اروپا و جهان و در نتیجه شروع جنگ جهانی سوم یا جنگ اتمی هستند.

اوکراین از ابتدای جنگ معادل ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک نظامی از غرب به ویژه اعضای ناتو دریافت کرده است که با حدود ۹۵ درصد بودجه دفاعی روسیه در سال ۲۰۲۲ برابری می‌کند.

بر اساس داده‌های منتشر شده در بیانیه‌های رسمی و گزارش رسانه‌ها، جمع کمک‌های خارجی به دولت کی‌یف از ابتدای جنگ، بیش از ۱۵۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تخمین ‌زده می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که جمع کمک‌های دریافتی کی‌یف از غرب نزدیک به سه برابر بودجه سالانه اوکراین در ۲۰۲۲ است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه پیشتر گفته بود که تقریبا ظرفیت‌های نظامی همه اعضای اصلی ناتو در حال حاضر به طور فعال علیه روسیه به کار گرفته شده است.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز تاکید کرده بود که مسکو در اوکراین نه علیه نیروهای کی‌یف، بلکه در برابر کل «غرب» می‌جنگد.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی روسیه که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی