پایگاه خبری توانا

با توجه به برف و کولاک در چند روز گذشته و لغو تعداد زیادی از پروازها مسافران بسیاری از این پرواز ها دچار مشکل شدند اما در این بین هیچ ایرلاینی اقدام به پرداخت جریمه نکردند و تنها به پرداخت مبلغ بلیت اکتفا کردند.

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری توانا از چند روز گذشته با ورود موج سرما و کولاک به کشور بسیاری از مسافران به ویژه شهرهای شرقی کشور دچار مشکل شدند و با توجه به انسداد مسیر تعدادی از مسافران ترجیح دادند که از طریق هوایی اقدام به سفر کنند اما در این بین با توجه به آنکه دمای هوا در این چند به ویژه مشهد به منفی ۱۵تا ۲۰ درجه زیر صفر رسید و باند فرودگاه در این شهر دچار یخ زدگی و لغزندگی شد بنابراین از روز سه شنبه تمامی پروازهای مشهد از تمامی شهرهای کشور لغو شد و پروازها به هیچ عنوان قابل نشست و برخاست نبودند.

در همین راستا بسیاری از مسافران دچار مشکل شده به طوری تعداد زیادی از مسافران از شهرهای مختلف تهران آمده بودند و تعدادی از مسافران هم بعد از تحمل چند ساعته تاخیرهای با اعلام این خبر که پروازها لغو شد به منازل خود بازگشتند.

هنوز ایرلاین ها مبالغ بلیت را پرداخت نکرده اند

این در حالی است که بسیاری از آنها اعلام کرده اند هنوز ایرلاین ها مبالغ بلیت آنها را بازگردانده اند.

در همین رابطه یکی از مسافران در گفت وگو با خبرنگار توانا اعلام کرد که پرواز ما به مشهد از روز سه شنبه بوده که بعد از تاخیر ساعته اعلام کردند که تمامی پروازها به مشهد لغو شده است. و هنوز ایرلاین مبلغ بلیت ما را بازنگردانده است.

براساس این گزارش علی اصغر باریکانی مدیرکل پدافند غیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور در گفت وگو با خبرنگار توانا با بیان اینکه با همکاری تیم ۱۴ نفره و انجام عملیات بازگشایی باند فرودگاه و برف روبی باند فرودگاه مشهد بازگشایی و پرواز‌های مشهد برقرار شد افزود: با توجه به بسته شدن باند فرودگاه مشهد مدیریت بحران و پدافند غیرعامل به علت بارش سنگین برف وکولاک و در راستای افزایش ایمنی پرواز از روز گذشته پرواز‌های فرودگاه مشهد لغو شده بود و همین امر باعث شده که پرواز‌های خارجی از جمله به بغداد هم لغو شود که قبل بازگشایی شد.

سرما چند پرواز رو لغو کرد

گفتنی است به دنبال بارش برف و کاهش شدید دما در فرودگاه مشهد و یخ‌زدگی سطوح پروازی، تعداد ۵۷ پرواز شامل ۲۴ پرواز خروجی داخلی، ۲۳ پرواز ورودی داخلی، چهار پرواز ورودی خارجی لغو شد.

با توجه به این تعداد از لغو پروازها میراکبر رضوی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور در گفت وگو با خبرنگارتوانا با بیان اینکه با توجه به برودت دمای هوا و کولاک در بسیاری از شهر‌های کشور مسافران حتما پیش از عزیمت به فرودگاه‌ها حتما با شماره تماس ۱۹۹ تماس گرفته و ۲۱۶۱۰۲۱ تماس گرفته و از آخرین وضعیت اطلاعات پرواز‌ها مطلع شوند گفت: با توجه به بارش برف وکولاک مسافران حتما احتمال لغو یا کنسلی پرواز‌ها وجود دارد؛ بنابراین مسافران در این خصوص آمادگی لازم را داشته باشند.

او ادامه داد: با توجه به دستور العمل حقوق مسافر که جدیدا ابلاغ شده شرکت‌های هواپیمایی در صورت لغو پرواز‌ها مبلغ کامل بلیت به آن‌ها استرداد شده و با توجه به آنکه تاخیر و یا لغو پرواز‌ها به دلیل شرایط جوی است مبلغی به لحاظ جریمه به مسافران پرداخت نمی‌شود.

به گزارش توانا، براساس این گزارش با توجه به لغو این تعداد پروازها طبق آیین‌نامه حقوق مسافر، ابطال پرواز به دلیل بدی آب و هوا شرایط فوق‌العاده تفسیر می‌شود و از هیچ شرکت هواپیمایی انتظار پرداخت جریمه به مسافر نمی‌رود؛ اما مطابق همین آیین‌نامه تمامی ایرلاین‌هایی که موفق به انجام پرواز به دلیل بدی آب و هوا نشده‌اند موظف هستند وجه کامل بلیت خریداری شده را به مسافران بازگردانند.

شرکت های هواپیمایی تا حدود ۱۰ روز فرصت دارند وجه را به طور کامل به مسافر بازگردانند و این زمان در آیین‌نامه حقوق مسافر تا دو هفته نیز پیش‌بینی شده است. مسافران هم‌چنین می‌توانند پرواز جایگزینی از سوی شرکت هواپیمایی انتخاب کنند./م.ک

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی