پایگاه خبری توانا

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن مجموع هزینه‌های ساخت واحدهای یک طبقه حیاط دار در طرح نهضت ملی مسکن را کمتر از هزینه‌های ساخت واحدهای آپارتمانی دانست و گفت: ساخت واحدهای یک طبقه به دلیل مدت زمان کمتر مشمول تورم سالانه نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری توانا، ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگوی ویژه خبری جمعه ۲۳ دی‌ماه با بیان اینکه سیاست اصلی وزارت راه و شهرسازی ساخت واحدهای یک طبقه حیاط دار در شهرهای واجد شرایط است، گفت: تاکید و دستور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی نیز تراکم ۶۰ نفر در هر هکتار و یک طبقه سازی است.

وی درباره وضعیت ساخت واحدهای یک طبقه و حیاط دار در طرح نهضت ملی مسکن با اشاره به تلاش‌های انجام شده طی پنج ماه اخیر گفت: در تمام شهرهای استان یزد فرایند ساخت واحدهای یک طبقه شروع شده و تعدادی واحد هم در سفر اخیر رئیس جمهور به این استان تحویل مردم شد.

نوروزی خاطر نشان کرد: در همه نقاط استان خراسان جنوبی نیز ساخت واحدهای یک طبقه شروع شده اما در شهر بیرجند مرکز این استان این استان آپارتمان‌های سه الی چهار طبقه ساخته شده است که با توجه به درخواست‌های مردم این شهر مبنی بر ساخت واحدهای یک طبقه حیاط دار، در یکی زا شه های نزدیک شهر بیرجند که ۲۰ دقیقه با بیرجند فاصله دارد، واحدهای یک طبقه حیاط دار ساخته و تحویل مردم می‌شود.

وی ادامه داد: در بوشهر تمام نقاط ساخت واحدهای یک طبقه آغاز و فرایند واگذاری‌ها هم شروع شده است‌.

به گفته نوروزی در سایر نقاط در عموم شهرهای زیر ۵۰ هزار واحد که حدود ۱۲۰۰ شهر است، فرایند ساخت واحدهای یک طبقه شروع شده و در برخی موارد نیز زمین تحویل مردم شده تا خودشان به ساخت و ساز بپردازند.

وی ادامه داد:  البته به منظور جلوگیری از  ورود سوداگران به این حوزه، زمین‌ها به صورت اجاره ۹۹ ساله است، به عبارت دیگر ابتدا زمین‌ها به مدت ۲ سال اجاره موقت داده می‌شود و به شرط ساخت، این اجاره تا ۹۹ سال تمدید می‌شود که اگر ساخت و ساز انجام نشد زمین از آن‌ها پس گرفته می‌شود.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن گفت: امکان واگذاری زمین قبل از آغاز فرایند ساخت وجود ندارد اما بعد از ساخت و ساز می‌توانند آت به فروش برسانند.

وی در ادامه با اشاره به ۳ روش واگذاری زمین، تحویل واحد آماده و تحویل تا مرحله قبل از نازک کاری در طرح نهضت ملی مسکن، گفت: در اکثر ۱۲۰۰ شهر زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت، ساخت و ساز به صورت یک طبقه ساخته می‌شود.

نوروزی افزود: علاوه بر شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر، در روش سوم که در شهر یزد نیز این شیوه ادامه می‌یابد، تا مرحله فونداسیون، اسکلت و سفت کاری توسط دولت انجام شده و مرحله نازک کاری توسط خود مردم انجام می‌شود.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره تفاوت قیمت و متراژ واحدهای مسکونی آپارتمانی با واحدهای یک طبقه و ویلایی در طرح نهضت ملی مسکن با اشاره به وجود هزینه‌های پنهان و مستقیم، توضیح داد: در آپارتمان‌ها ۴۰ متر مشاعات وجود دارد که اگر هزینه ساخت را متری ۸ میلیون تومان محاسبه کنیم، هزینه واحدهای آپارتمانی حدود ۳۲۰ میلیون تومان بیشتر از واحدهای یک طبقه می‌شود که هزینه‌های دیگری مثل آسانسور، پروانه‌های ساختمانی و تورم‌های سالانه نیز بر افزایش قیمت ساخت تاثیر خواهند گذاشت چرا که آپارتمان‌ها حدود دو سال زمان برای ساخت نیاز دارند اما ساخت واحدهای یک طبقه طی مدت یک سال به پایان می‌رسد و مشمول تورم سالانه نمی‌شود.

نوروزی در خصوص هزینه‌های زیرساخت گفت: نتایج مطالعات دفتر اقتصاد مسکن نشان می‌دهد به طور میانگین هزینه‌های زیرساخت(آماده‌سازی، آب، برق، گاز انشعابات و معابر) ۱۶۵ میلیون تومان برای هر واحد ۲۰۰ متری یک طبقه و حیاط دار خواهد بود اما برای واحدهای آپارتمانی حدود ۷۰ میلیون تومان می‌شود، اما با توجه به سایر هزینه‌ها مجموع هزینه ساخت و زیرساخت در واحدهای یک طبقه حیاط دار کمتر از واحدهای آپارتمانی خواهد بود و از لحاظ اقتصادی به صرفه است که به سراغ تامین زمین و ساخت واحدهای یک طبقه حیاط دار در مناطقی که امکان دارد، برویم.

وی درباره تفاوت شهرهای و استان‌ها در میزان زمین اختصاص یافته برای این طرح گفت: در بسیاری از استان‌های کشور مشکلات چندانی از لحاظ زمین وجود ندارد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی