پایگاه خبری توانا

 نخست وزیر انگلیس روز شنبه به اعدام علیرضا اکبری جاسوس سرویس اطلاعات مخفی آن کشور در ایران ، واکنش نشان داد و مدعی شد که این اقدام بدون مجازات نخواهد ماند.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس در توییتر خود بدون اشاره موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی غرب ، در جملاتی مداخله جویانه مدعی شد که اعدام جاسوسی انگلیسی از سوی ایران ، نقض حقوق بشر است.

او در توئیت خود  نوشت: از اعدام علیرضا اکبری شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران وحشت زده شده ام.

سوناک مدعی شد: نخست وزیر انگلیس مدعی شد: فکر من با دوستان و خانواده علیرضا است.
ساعاتی پیش نیز جیمز کلورلی وزیر امورخارجه انگلیس در تداوم اظهارات مداخله‌جویانه در امور داخلی ایران، برای دومین بار به حکم اعدام یکی از متهمان امنیتی در تهران واکنش نشان داده و خواستار توقف اعمال رای دادگاه شده بود.

جیمز کلورلی بامداد شنبه با صدور بیانیه‌ای که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد ادعا کرد: رژیم ایران نباید شک داشته باشد که ما پرونده علیرضا اکبری را از نزدیک دنبال می‌کنیم.

وزیر امورخارجه انگلیس چهارشنبه گذشته نیز با انتشار توئیتی ادعا کرده بود: «ایران باید اعدام علیرضا اکبری، تبعه ایرانی-بریتانیایی را متوقف و فوراً او را آزاد کند»

مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران امروز شنبه اعلام کرد: علیرضا اکبری جاسوس سرویس اطلاعات مخفی انگلیس به دار مجازات آویخته شد.

مرکز رسانه قوه قضاییه، حکم علیرضا اکبری فرزند علی دارای تابعیت مضاعف ایرانی-انگلیسی که به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس در ازای دریافت دستمزد به مبالغ یک میلیون و ۸۰۵‌ هزار یورو، ۲۶۵ هزار پوند انگلیس و ۵۰ هزار دلار آمریکا به مجازات اعدام محکوم شده بود، اجرا شد.

براساس دادنامه صادره، اقدامات محکوم در سال‌های گذشته علیه امنیت ملی کشور، جاسوسی به نفع کشور انگلیس، ارتباطات با سرویس جاسوسی MI۶ و تعداد ملاقات‌های وسیع با افسران اطلاعاتی دشمن در کشورهای مختلف و مدت طولانی جاسوسی، مصداق جنایت گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور است، به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور در حد وسیع شده است.

همچنین اقدامات سرویس جاسوسی انگلیس در این پرونده نشان دهنده ارزش محکوم، اهمیت دسترسی‌های او و اعتماد دشمن به وی بوده است./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی