پایگاه خبری توانا نیوز

حسین کنعانی مقدم

دبیر کل حزب سبز، اظهارنظرهای برخی از نمایندگان را برای دیده شدن و تبلیغاتی می‌داند و می‌گوید: با توجه به ورود به سال انتخابات ممکن است برخی از افراد برای کسب رای بیشتر مطالبی را مطرح کنند که بیشتر به دنبال رای‌آوری باشند نه اینکه بخواهند مشکلی را حل کنند.  

به گزارش پایگاه خبری توانا، بیش از یکصد و پانزده سال از عمر نهاد پارلمان در ایران می گذرد؛ نهادی که وظیفه قانونگذاری در کشور برعهده داشته و دارد و تا به امروز با تمام اتفاقات تلخ و شرینی که برای این نهاد پیش آمده توانسته جایگاه خود را به عنوان یک نهاد قانونی حفظ کند. مجلس همواره به عنوان نمادی از اراده ملت مطرح بوده و هست و با تمام وجود خود را «در راس امور» قرار داده است.

با توجه به چنین جایگاهی، افرادی که از طرف مردم به عنوان نماینده انتخاب می‌شوند می‌بایست نه تنها به جایگاه مجلس آگاه باشند بلکه باید نسبت به اعمال و کردار خود نیز مسئول و پاسخگو باشند.

با همه سنگینی چنین مسئولیتی ما در دوره‌های مختلف شاهد بوده‌ایم که برخی از افرادی که وارد پارلمان می‌شوند یا کم کاری می‌کنند و یا اینکه به دنبال اهداف خاصی هستند. در این دوره از مجلس هم برخی از افراد با توجه به موقعیت‌های مختلف سعی دارند اظهارنظرهای متفاوتی داشته باشند.

نماینده مجلس

گاهی یکی از آنها مانند «شهباز حسن‌پور» نماینده سیرجان و بردسیر به دولت می‌تازد و در مواقعی نماینده‌ای دیگر همچون «مرتضی محمودوند» نماینده مردم خرم‌آباد و چگینی صحبت‌هایی می‌کنند که دستاویزی برای رسانه‌های بیگانه قرار می‌دهند تا هرگونه که می‌خواهند از آن استفاده کنند. برای نمونه طی روزهای گذشته او گفته بود که «عده‌ای در جریانات اخیر می‌گفتند که باید با کودکان و دانش‌آموزان هم برخورد کنیم». صحبت‌هایی که بلافاصله شبکه معاند «من و تو» از آن استفاده کرد.

نماینده مجلس

به هر ترتیب چنین صحبت‌هایی در شرایط حساس کنونی که کشور به نیاز به همدلی و گفتگو دارد نه تنها نشانه‌ای از دلسوزی برای مردم در آن دیده نمی‌شود بلکه به نظر می‌آید با توجه به نزدیک بودن انتخابات، برخی در پی آن هستند که رای برای خود جمع‎آوری کنند.

با توجه به چنین مسائلی که پیش می‌آید خبرنگار توانا درخصوص وظایف نمایندگان مجلس و چرایی چنین اظهارنظرهایی با «حسین کنعانی‌مقدم» دبیر کل حزب سبز گفتگویی انجام داده است که در ادامه می‌خوانیم:

نمایندگان مجلس باید مطالبات مردم را مطرح کنند نه حزب و گروه‌ها

کنعانی‌مقدم در خصوص وظیفه نمایندگان مجلس به قسم آنها در ابتدای شروع کار در مجلس اشاره می‌کند و می‌گوید: نمایندگان مجلس می‌بایست به چارچوب قسمی که می‌خورند متعهد باشند و براساس همین تعهد هم نسبت به مسائل کشور اظهارنظر کنند و قطعاً چارچوب قانون اساسی یکی از مهمترین معیارها برای سنجش عملکرد نمایندگان مجلس است. به دلیل اینکه در چارچوب این قانون هم محدودیت قانونگذاری دارند و هم محدودیت نظارت بر اجرای قانون.

دبیر کل حزب سبز به رفتار برخی از نمایندگان بعد از حضور در مجلس اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: بعضی از افراد وقتی به مقام نمایندگی مجلس می‌رسند می‌بایست نسبت به موکلین خود یعنی مردم توجه داشته باشند. به گونه‌ای که می‌بایست مطالبات مردم را مطرح کنند نه اینکه تنها به مطالبات گروهی، حزبی و جریان خاص خودشان توجه داشته باشند.

نمایندگان مجلس مجاز نیستند خارج از چارچوب قانون اساسی عمل کنند

وی با اشاره به طرح‌های تهیه شده در مجلس، معتقد است: طرح‌هایی که در مجلس تهیه می‌شود مانند همین طرح اخیر راجع به مجازات و تعزیرات بازدارنده، نمایندگان مجاز نیستند خارج از چارچوب قانون اساسی طرح‌هایی تهیه کنند. بنابراین نمایندگان نمی توانند هر طرحی را مطرح کنند و وظیفه هیات رئیسه مجلس صیانت از قانون اساسی و جایگاه مجلس است.

کنعانی‌مقدم به رفتار و اظهارنظر برخی از نمایندگان مجلس اشاره دارد و می‌گوید: برخی از نمایندگان برای اینکه در حوزه مسئولیت اصلی خود پاسخگو نیستند، بیشتر مطالبی را بیان می‌کنند و سعی دارند هم باعث تشویش اذعان عمومی شوند و هم ایجاد اختلال می‌کنند. بنابراین نمایندگان مجلس می‌بایست به چنین مسائلی توجه داشته باشند.

برخی از نمایندگان مجلس برای کسب رای بیشتر مطالبی را بیان می‌کنند

دبیر کل حزب سبز معتقد است که با توجه به ورود به سال انتخابات ممکن است برخی از افراد برای کسب رای بیشتر مطالبی را مطرح کنند و یا اینکه اظهارنظرهایی کنند که بیشتر به دنبال رای‌آوری باشند نه اینکه بخواهند مشکلی را حل کنند.

کنعانی‌مقدم یادآور می‌شود: اظهارنظر برخی از نمایندگان به چند دلیل اتفاق می‌افتد؛ یکی برای دیده شدن، اینکه نماینده هستند که می‌خواهند دیده شوند و طی این چهار سال چه کارهایی انجام داده‌اند که می‌بایست توسط مردم مورد بررسی قرار بگیرد. دوم هدف تبلیغاتی دارند، برای اینکه مجدداً رای بیاورند و سوم برای اینکه جناح‌های سیاسی این افراد را در لیست‌های بعدی خود قرار دهند و شاید بعضی از همین افراد در جناح‌بندی‌های سیاسی تغییر جناح هم بدهند.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی