پایگاه خبری توانا نیوز

چهارشنبه سوری

قیمت بالای وسایل آتش بازی برای جشن چهارشنبه سوری باعث می‌شود تا مردم به سراغ وسایل ارزانتر و دست‌ساز بروند که عوارض و خطرات به مراتب بیشتر و جبران‌ناپذیرتری نسب به وسایل معمولی و تا حدودی استاندارد دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا؛ چهارشنبه سوری به عنوان نخستین جشن نوروز محسوب می‌شود که مردم با برافروختن آتش و برخی رفتارهای نمادین دیگر، به‌صورت جمعی در فضای باز آن را برگزار می‌کنند اما استفاده از وسایل آ‌تش‎‌بازی مانند انواع ترقه و … باعث شده تا این جشن با خطرات فراوانی همراه باشد به گونه‌ای که هر ساله شاهد قطع عضو، سوختن و مرگ افرادی هستیم. امسال هنوز این جشن شروع نشده ما شاهد چند حادثه بوده ایم که یکی از این حوادث منجر به فوت چند نفر شده است. به همین دلیل خبرنگار توانا در گزارشی میدانی حال و هوای خرید و فروش ترقه و وسایل آتش‌زا را به تصویر کشیده است.

قیمت وسایل آتش بازی با توجه به تورم رشد کرده است

با بررسی قیمت انواع وسایل آتش بازی متوجه تفاوت قیمت 20 تا 30 درصدی آن‌ها در نقاط مختلف شهر شدیم، به طور مثال کپسولی در جایی 100 و در جایی 120 هزار تومان قیمت داشت یا منور در جایی 60 و در جای دیگر 80 هزار تومان قیمت داده شد. در برخی کالاها تفاوت قیمت تا دو برابر هم دیده می‌شود و … اما جدای این اختلاف قیمت، با فروشندگان مصاحبه‌ای داشتیم و از وضعیت فروش پرسیدیم.

یکی از فروشندگان در میدان محمدیه می‌گوید: به صورت عمده بیشتر فروش داریم دلال‌ها به صورت عمده از ما می‌خرند و در جاهای دیگر یا شهر‌های دیگر می‌فروشند.

کمی بالاتر فروشنده دیگری قیمت‌ها را بالا می‌داند اما معتقد است با توجه به وضعیت تورم قیمت‌ها خیلی رشد نکرده است.

چهارشنبه سوری

فروش ترقه نسبت به سال قبل خیلی کمتر شده است

در بازار تهران پای صحبت یکی از فروشندگان نشستیم با گلایه می‌گوید: برای یک لقمه نان از صبح تا شب گوشه‌ای بساط می‌کنیم اما مدام باید نگران ماموران شهرداری باشیم. جدای از این با توجه به رشد قیمت دلار نسبت به سال قبل قیمت هر وسیله‌ای حدوداً 2 برابر تا 3 برابر شده است.

این دستفروش در ادامه توضیح می‌دهد: مردم توان خرید ندارند قیمت می‌پرسند و می‌روند در شرایطی که گوشت کیلویی 500 هزارتومان است نمی‌شود توقعی داشت اما با این وجود هم فروش داریم هرچند نسبت به سال قبل خیلی کمتر شده است.

روزی 200 هزار تومان فروش هم داشته باشیم راضی هستیم

کمی جلوتر نزدیک سبزه میدان با فروشنده دیگری صحبت کردیم می‌گوید: وقتی قیمت دلار بالا رفته ما هم مجبور شدیم جنس‌ها را گران‌تر بخریم. مثلاً جنسی که سال پیش 10 هزار تومان می‌خریدم و 12 یا 15 هزار تومان می‌فروختم امسال 20 هزار تومان میخرم و 25 هزار هم از من به زور می‌خرند یا جنسی که سال پیش 30 هزار تومان بود امسال 70 هزار تومان خریدم و 80 یا 90 هزار تومان هم بزور می‌خرند شرایط سخت شده است روزی 200 هزار تومان فروش هم داشته باشیم راضی هستیم .

دیگر این دلخوشی‌های ساده هم باید حذف کنیم

خریداری برای خرید می‌آید قیمت جنسی را می‌پرسد فروشنده می‌گوید 160 هزار تومان خریدار کمی فکر می‌کند و پشیمان می‌شود. فروشنده اما کمتر از 150 هزار تومان نمی‌تواند بفروشد، می‌ گوید خودم 135 هزار تومان خریده‌ام.

با خریدار صحبت می‌کنیم می‌گوید: واقعاً توقع این قیمت‌ها را نداشتم می‌دانم گرانی است اما فرض من از این جنس 100 هزار تومان بیشتر نبود با این وضع نمی‌توانم بخرم دیگر این دلخوشی‌های ساده هم باید حذف کنیم یا به سراغ اجناس ارزان و دست‌ساز برویم.

خریدار دیگری می‌آید و جنس دیگری را می‌خرد هرچند مشخص است راضی نیست می‌گوید: دیگر چه می‌شود کرد بچه‌ها دلشان به همین چیزها خوش است مجبورم بخرم .

کمی جلوتر با فروشنده دیگری مصاحبه کردیم با گلایه می‌گوید: ماموران بساطم را چند روز پیش بهم زدند و حدود 1 تا 1 و نیم میلیون از جنس‌هایم را بردند، خودم را هم زدند مگر چه کرده‌ام من هم دنبال یک لقمه نان برای خانواده‌ام هستم شب عید است با این وضعیت اقتصادی انصاف نیست نانمان را آجر کنند.

چهارشنبه سوری

گرانی وسایل آتش بازی چه پیامدهایی دارد؟

به طور کلی آنچه در بازار شاهدش بودیم رونق بسیار پایین فروش لوازم آتش بازی چهارشنبه سوری برخلاف سال‌های قبل بود و دلیل آن گرانی بیش از حد و پایین آمدن توان خرید مردم است.

طبیعتاً با توجه به گرانی مواد اولیه زندگی و با توجه به اولویت‌های زندگی نمی‌توان توقع داشت امسال هم مثل سال‌های گذشته بازار این اجناس رونق داشته باشد.

البته این خطر را هم باید در نظر گرفت که بسیاری از مردم برای تهیه لوازم آتش بازی به وسایل ارزانتر و دست‌ساز روی خواهند آورد که عوارض و خطرات به مراتب بیشتر و جبران‌ناپذیرتری نسب به وسایل معمولی و تا حدودی استاندارد دارد./محمد رضا شاهوردی

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی