پایگاه خبری توانا نیوز

رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید مقدمات همکاری‌های مشترک میان فعالان قطری و ایرانی برای حضور در اقتصاد ایران فراهم شده و می‌توان انتظار داشت که از سرمایه آنها برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده شود.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، علیرضا پیمان پاک در همایش تجاری ایران و قطر اظهار کرد: یکی از مسائل مهمی که در ماه‌های گذشته دولت سیزدهم بارها و بارها بر روی آنها تاکید کرده لزوم توسعه همکاری‌های مشترک تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه است. در این چارچوب قطر نیز با توجه به ظرفیت‌های بالایی که دارد می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی تجارت ما شناخته شود.

وی با اشاره به اقداماتی که در دولت سیزدهم برای توسعه همکاری با قطر انجام شده توضیح داد: در ماه‌های گذشته دیدارهای مختلفی در سطوح مختلف از سران کشورها تا مقام‌های اقتصادی و هیات‌های تجاری میان ایران و قطر انجام شده و ما نیز در ایران گام‌هایی را برای توسعه همکاری‌های مشترک برداشته‌ایم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: برگزاری نمایشگاه اختصاصی، اعزام رایزن بازرگانی، ایجاد مرکز تجاری و همچنین اعزام هیات‌های تجاری و قطر تنها بخشی از اقدامات انجام شده در ماه‌های گذشته بوده و امروز نیز میزبان یک هیات تجاری و سرمایه‌ گذاری از قطر هستیم.

پیمان پاک درباره برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای نشست امروز توضیح داد: امروز بیش از ۱۰۰ فعال اقتصادی ایرانی مذاکرات خود با طرف‌های قطری را پیگیری می‌کنند و به دنبال آن هستیم تا با عقد قراردادهای مختلف از توسعه واردات و صادرات مشترک گرفته تا جذب سرمایه‌ گذار برای زیرساخت‌ها و همچنین تولید مشترک محصولات و عرضه آنها در بازارهای صادراتی را در دستور کار قرار دهیم.

وی ادامه داد: تلاش ما این است که در مذاکرات امروز در حوزه‌هایی که پیش از آن محدودیت‌هایی داشتیم نیز اقدامات لازم انجام شود. حمل و نقل دریایی، بیمه محصولات تجاری، مباحث بانکی و حوزه‌هایی مانند امنیت غذایی گام‌های لازم را برداریم. در حال حاضر حجم تجارت مشترک میان دو کشور بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود که می‌توانیم با این اقدامات میزان آن را به شکل قابل توجهی افزایش دهیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه جغرافیایی ایران، قطری‌ها به دنبال آن هستند که از ظرفیت ایران در حوزه‌هایی مانند هاب غذایی منطقه به خصوص در حوزه غلات استفاده کنند. با توجه به گرایش دو طرف برای توسعه همکاری‌ها می‌توان انتظار داشت که به زودی آمارهای جدید از عملکرد اقتصادی مشترک دو کشور منتشر شود./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی