پایگاه خبری توانا نیوز

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه – شانزدهم اسفند ۱۴۰۱)، دهمین روز بررسی جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۲،‌ بررسی بخش های هزینه ای و درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۲ را به اتمام رساندند.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از روز شنبه (ششم اسفند۱۴۰۱) بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ در صحن مجلس شورای اسلامی را آغاز کرده و بعد از ۱۰ روز و ۲۵ جلسه بررسی بخش های هزینه ای و درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۲ را به اتمام رساندند.

در جلسه علنی نوبت صبح امروز و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲، نمایندگان منابع هدفمندسازی یارانه ها در سال ۱۴۰۲ را تعیین کرده و همچنین به صورت مشروط به دولت اجازه دادند جهت حمایت از صنایع، نسبت به تعدیل نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها و سوخت صنایع اقدام کند.

نمایندگان همچنین مصوب کردند که ۱۰۰ درصد منابع حاصل از فروش داخلی وصادرات پالایشگاه‌های نفت به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد ‌خزانه‌داری کل کشور واریز شود.

از طرف دیگر با تعیین ساز و کار تامین کسری منابع یارانه نقدی، سازمان ‌برنامه‌وبودجه مکلف شد تا در صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها واریز نماید.

میزان یارانه «نقدی و معیشتی» هم در سال آینده، ۳۱۵ هزار میلیارد تومان(همت) و تعیین شد و در مصوبه ای دیگر به دولت اجازه داده شد در سال آینده علاوه بر یارانه نقدی و معیشتی، کالابرگ الکترونیکی به خانوارهای مشمول پرداخت کند.

در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، نمایندگان با حذف بندی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با افزایش نرخ خوراک معادن و صنایع بالادستی نفت و گاز مخالفت کردند.

مجتبی یوسفی نماینده اهواز که پیشنهاد حذف این بند را مطرح کرده بود، در توضیح پیشنهاد خود گفت که با این بند قیمت گازوئیل تحویلی به معادن ۵۰ برابر افزایش پیدا می‌کند و یک شبه سوخت صنایع هم زیاد می‌شود.

مخالفت مجلس با پرداخت یارانه بنزین به خانوارهای فاقد خودرو از دیگر مصوبات بودجه ای امروز مجلس بود.

در این جلسه پیشنهاد حسین حسین زاده مبنی بر پیش بینی ساز وکاری برای اعطای یارانه بنزین به خانوارهای فاقد خودرو از سوی نمایندگان بررسی و در نهایت با آن مخالفت شد.

با تصویب بند دیگری از تبصره ۱۴ بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲، میزان یارانه‌ «دارو» هم در سال آینده، ۶۹ هزار میلیارد تومان(همت) تعیین شد.

نمایندگان همچنین ۴۵ همت بابت پرداخت مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور در سال آتی اختصاص دادند.

با تصویب مجلس، اعتباراتی هم از منابع تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۲ جهت تأمین و نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری و تامین ماشین‌آلات دهیاری‌ها و همچنین اعتباراتی از محل مصارف هدفمندی یارانه ها برای برق دار کردن چاه‌های کشاورزی اختصاص پیدا کرد.

در ادامه جلسه علنی نوبت صبح امروز، نمایندگان بالغ بر ۵۶ همت منابع بابت یارانه نان در سال ۱۴۰۲ اختصاص دادند و سازمان هدفمندسازی یارانه ها را موظف کردند تا منابع حاصل از حذف یارانه خانواده های غیرمشمول را به تامین یارانه نان و  مستمری خانوارهای پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی اختصاص دهد.

در جریان بررسی تبصره ۱۴ در بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور،ن مایندگان در مصوبه ای بخشی از منابع هدفمندی را برای ایفای تعهدات سازمان هدفمندی یارانه ها تخصیص دادند.

در یک مصوبه بودجه ای دیگر وزارت نفت مکلف شد که حداقل ۹۰ درصد خودروهای بنزین سوز و ۹۵ درصد خودروهای نفت گاز سوز صرفاً از کارت های سوخت مختص خودرو استفاده کنند.

نمایندگان همچنین هزار میلیارد تومان منابع برای صندوق امداد ولایت به منظور پرداخت تسهیلات خرد و قرض الحسنه به نیازمندان تخصیص دادند.

با تصویب بندهای دیگری از تبصره ۱۴، نمایندگان وزارت نفت را موظف کردند تا نسبت به توزیع گاز مایع و نفت سفید به مصرف کنندگانی که به شبکه سراسری گاز طبیعی دسترسی ندارند و یا در مقاطعی از سال با تشخیص وزارت نفت امکان تحویل گاز طبیعی به آنها وجود ندارد و مجبور به استفاده از سوخت مایع می‌باشند، از طریق سامانه درخواست ‌فراورده‌های نفتی (سدف) یا کارت الکترونیک کردند.

حذف بند مربوط به عرضه خودرو در بورس از بودجه از دیگر تصمیمات بودجه ای امروز نمایندگان بود.

سید شمس الدین حسینی، رییس کمیسیون تلفیق مجلس در توضیح چرایی حذف این بند در کمیسیون تلفیق، بیان کرد: اینکه خودرو چگونه و در کجا و به چه قیمتی عرضه شود و ساز وکار اجرایی شورای رقابت چیست خودش قانون دارد. بر اساس بررسی های کارشناسی در کمیسیون تلفیق به این نتیجه رسیدیم که نیازی نیست این موضوع در بودجه دیده شود.  از آنجا که درآمدی هم از این محل وجود ندارد پس نمی توان هزینه کردی نیز برای آن پیش بینی کرد.

نمایندگان همچنین سقف پرداختی کارکنان کشوری و لشکری در سال ۱۴۰۲ را ۵۵ میلیون تومان تعیین کردند.

در پایان بررسی بخش های درآمدی و هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، نمایندگان پس از ۱۰ روز بحث و بررسی با ۱۶۹ رای موافق، ۲۹ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر دخل و خرج دولت در سال ۱۴۰۲ را تعیین و تصویب کردند.

اکنون مصوبات مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به شورای نگهبان ارجاع می شود و بعد از آن مجلس به بررسی ایرادات شورای نگهبان می پردازد. بعد از رفع ایرادت شورای نگهبان، پرونده دخل و خرج دولت در سال آینده بسته می شود./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی