پایگاه خبری توانا نیوز

رئیس‌جمهور سابق روسیه گفت این کشور آماده است تا برای از بین بردن بقایای گذشته استعماری تحت سلطه غرب به جهان کمک کند و روسیه به عنوان کشوری که “هرگز مستعمره‌ای نداشته” در موقعیت مناسبی برای شرکت در این روند قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، به نقل از راشا تودی، دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت ملی و رئیس‌جمهور سابق روسیه در مقاله‌ای اظهار کرد: تلاطم‌های ژئوپلیتیکی دُمَل چرکی از مشکلات قدیمی جهان ما را باز کرده است. در واقع، تومور بدخیم استعماری دوران گذشته مشکلی است که نیاز به “جراحی بین‌المللی” دارد.

وی در ادامه افزود: اتحاد جماهیر شوروی نقش مهمی در از بین بردن سیستم استعماری قرن بیستم ایفا کرد.

مدودف در این مقاله که در وب‌سایت “حزب متحد روسیه” منتشر شد، اعلام کرد: ما به همراه سایر کشورها اکنون می‌توانیم آخرین میخ را بر تابوت آرمان‌های استعماری جدید جهان غرب بزنیم.

به عنوان مثال، این رئیس‌جمهوری سابق روسیه به تصمیم آرژانتین مبنی بر انصراف قرارداد سال ۲۰۱۶ با انگلیس درباره جزایر مورد مناقشه فالکلند/مالویناس در جنوب اقیانوس اطلس که مرکز درگیری‌های نظامی سال ۱۹۸۲ بود، اشاره کرد.

روز پنجشنبه وزیر خارجه آرژانتین گفت که همتای انگلیسی خود را نسبت به این تصمیم در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در دهلی نو مطلع کرد. این وزیر خارجه آرژانتینی طی این نشست گفت، بوئنوس آیرس پیشنهاد کرده تا مذاکرات در مورد مسئله حاکمیت را براساس دستور مجمع عمومی سازمان ملل متحد و کمیته استعمارزدایی این سازمان از سر بگیرند.

دیمیتری مدودف با این حال خاطرنشان کرد، اگرچه کشورهای اساسا حاکم دیگر از “دیکته‌های غربی” هراسی ندارند، اما هنوز تعدادی از مناطق وابسته در سراسر جهان وجود دارد که توسط قدرت‌های غربی مانند انگلیس و فرانسه اداره می‌شوند.

پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ و در بحبوحه مواجه شدید با غرب، مقامات ارشد روسیه، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور، به طور فزاینده‌ای از ایجاد یک “جهان چند قطبی” که حول خواسته‌های یک ابرقدرت متمرکز نباشد، حمایت کرده‌اند./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی