پایگاه خبری توانا نیوز

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد که به کی یف سفر کرده است، خواستار تمدید توافق میان روسیه و اوکراین برای صادرات غلات که در ۱۸ مارس به پایان می‌رسد، شد.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در کی یف گفت: طرح صادرات غلات از طریق دریای سیاه که در ماه جولای گذشته در استانبول مورد توافق واقع شد, شرایط را برای صادرات ۲۳ میلیون تن غلات از بنادر اوکراین را فراهم کرده است.

دبیر کل سازمان ملل افزود: شاخص قیمت مواد غذایی سازمان خواربار و کشاورزی در سال گذشته تقریباً ۲۰ درصد کاهش یافته و از این رو، صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی اوکراین و همچنین روسیه برای امنیت غذایی جهانی و قیمت مواد غذایی ضروری است.

گوترش ادامه داد: هدف نهایی ما روشن است: دستیابی به صلح عادلانه بر اساس منشور ملل، قوانین بین المللی و قطعنامه اخیر مجمع عمومی که در سالگرد جنگ منتشر شد. تا زمانی که این صلح عادلانه تضمین شود، ما به تلاش خود جهت کاهش اثرات جنگ که باعث رنج عظیم مردم اوکراین شده و پیامدهای جهانی عمیق داشته است, ادامه خواهیم داد.

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: موضع سازمان ملل متحد، کاملاً واضح است: تهاجم روسیه به اوکراین نقض منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است. باید به حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی اوکراین بر اساس مرزهای شناخته شده بین المللی آن احترام گذاشته شود.

وی همچنین گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور کامل برای تضمین ایمنی و امنیت نیروگاه های هسته ای در اوکراین، از جمله نیروگاه  زاپوریژیا بسیج شده است.

گوترش همچنین گفت: تصاویر تکان دهنده اخیر از اعدام  یک سرباز اوکراینی یادآور این امر است که قوانین جنگ باید  با دقت رعایت شود.  ما همچنان به دنبال راه حل و صلح عادلانه برای مردم اوکراین و جهان خواهیم بود

روسیه و اوکراین از بزرگترین صادرات کنندگان غلات در جهان هستند و مسدود سازی صادرات غلات اوکراینی از طریق این آبراه جهانی توسط مسکو، باعث بحران غذایی شده است.

پس از یک توقف تقریباً ۶ ماهه ناشی از تهاجم روسیه، سه بندر دریای سیاه اوکراین در پایان جولای بر اساس توافق بین مسکو و کی‌یف با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه رفع انسداد شدند.

توافق ابتدایی صادرات غلات اوکراین در اوایل تابستان میان این کشور و ترکیه و روسیه نهایی شد و بر اساس آن صادرات غلات و کود این کشور از تعدادی از بنادر محاصره شده امکانپذیر شد. این توافق تاکنون یکبار تمدید شده است.

نمایندگان ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین ۲۲ جولای ۲۰۲۲، این توافقنامه را در استانبول امضا کردند./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی