پایگاه خبری توانا نیوز

رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که مجلس اعلای این کشور امروز (پنجشنبه) با اکثریت آرا پیش‌نویس ماده اصلاحات حقوق بازنشستگی را برای افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال تصویب کرد، اصلاحیه‌ای که دلیل اصلی اعتراضات سراسری در چند ماه گذشته بوده است.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مجلس سنای فرانسه با رای  ۲۰۱ رای موافق در برابر ۱۱۵ رای مخالف از این ماده حمایت کرد.

ماده افزایش سن بازنشستگی بخشی از لایحه قانون بازنشستگی است که اکنون در مجلس در حال بررسی است. انتظار می رود سنا کل پیش‌نویس قانون را تا ۱۲ مارس بررسی کند و سپس برای تصویب به مجلس ملی ارسال شود.

رای گیری در سنا پس از حداقل شش موج اعتراضات گسترده علیه اصلاحات بازنشستگی پیشنهادی دولت صورت گرفت.

زنان روز چهارشنبه در سراسر فرانسه در اعتراض به طرح اصلاحات حقوق بازنشستگی ماکرون، پس از اعتراض هزاران نفری کارگران در روز قبل از آن، به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش آناتولی، در حالی که کارگران فرانسه تصمیم گرفته‌اند در برخی از بخش‌ها به‌ویژه حمل و نقل عمومی، در اعتصاب باقی بمانند، کلمنت بوون، وزیر حمل و نقل فرانسه به شبکه LCI گفت که اختلالات ترافیکی تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

برخی از نیروهای کار شبکه برق فرانسه روز سه‌شنبه و چهارشنبه برق را به عمد قطع کردند که واکنش خشمگینانه دولت این کشور را در پی داشت. رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که چندین منطقه بدون برق ماندند و برخی از آنها برای چندین ساعت و برخی دیگر برای یک روز کامل با مشکل مواجه شدند. سخنگوی دولت فرانسه گفت که این اقدام غیرقانونی است و به منزله اعتصاب یا تظاهرات نیست. او همچنین خرابکاری‌هایی را که در جریان تظاهرات روز سه‌شنبه رخ داد، محکوم کرد.

به گزارش روزنامه فیگارو، اداره کل هوانوردی غیرنظامی فرانسه (DGAC) از شرکت‌ها خواسته تا ۳۰ درصد از پروازهای برنامه‌ریزی شده برای ۹ و ۱۰ مارس را لغو کنند زیرا بسیاری از کارکنان فرودگاه در اعتصاب شرکت خواهند کرد و این به طور جدی ترافیک هوایی را مختل می‌کند.

به گزارش فیگارو، یکی از سناتورهای حزب جمهوری‌خواهان فرانسه هم از فرهنگ اعتصاب در فرانسه انتقاد کرد و از خطرات احتمالی در بخش انرژی ابراز نگرانی کرده و گفت که پیش‌نویس لایحه‌ای را برای محدود کردن حق اعتصاب به پالایشگاه‌های نفت پیشنهاد کرده است.

تظاهرات سراسری در پاریس و سایر شهرها برای ششمین بار از ژانویه در روز سه‌شنبه برگزار شد، پس از اینکه این طرح اصلاحات سن بازنشستگی، خشم عمومی را در سال گذشته برانگیخت. اتحادیه های کارگری در بیانیه‌ای که در توییتر منتشر کردند، روزهای اعتصاب جدید را برای روزهای ۱۱ و ۱۵ مارس تعیین کردند.

کارگران شرکت ملی راه‌آهن فرانسه SNCF، و همچنین همکارانشان در اپراتور حمل و نقل منطقه‌ای پاریس RATP، تصمیم گرفتند که اعتصاب را تا چهارشنبه تمدید کنند. کارگران پالایشگاه نفت هم با تمدید اعتصاب، مانع از انتقال سوخت به جایگاه‌ها شده‌اند.

براساس گزارش رسانه‌ها، گروه‌های جوان امروز (پنجشنبه) در حالی گرد هم می‌آیند که اتحادیه‌های کارگری خواست پذیرش فوری از سوی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه هستند.

در ژانویه، الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه، پیش نویس اصلاحات بحث برانگیز بازنشستگی را که دولت قصد دارد در سال ۲۰۲۳ تصویب کند، رونمایی کرد. بر اساس این ابتکار، مقامات فرانسوی قصد دارند از اول سپتامبر ۲۰۲۳ به تدریج سن بازنشستگی را در این کشور سه ماه در سال افزایش دهند. ، تا سال ۲۰۳۰ سن بازنشستگی به ۶۴ سال می رسد/ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی