پایگاه خبری توانا نیوز

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر اینکه دشمن هیچ گزینه‌ای جز دیپلماسی ندارد، گفت: دشمن هیچگاه حاضر نبود ایران چرخه سوخت داشته باشد اما امروز این موضوع را پذیرفته و کشورمان در تراز کشورهای برتر و مطرح در حوزه دانش هسته‌ای است.

به گزارش پایگاه خبری توانا  ، محمد اسلامی روز پنجشنبه در آیین آغاز عملیات بهره‌برداری از محدوده آنومالی ۸ معدن ناریگان شهرستان بافق و انجام عملیات اکتشاف و بهره‌برداری از ذخائر مواد پرتوزا ، رسیدن به قدرت اقتصادی در کنار قدرت علمی و فناوری را مستلزم تحقق استقلال عنوان کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای کار دولت سیزدهم بر اقتصاد معادن تاکید فرمودند.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید از تمام داشته‌های خود برای رسیدن به توسعه پایدار استفاده کنیم، تحقق استقلال کشور را نیازمند رسیدن به قدرت اقتصادی در کنار قدرت علمی و فناوری دانست و افزود: اقتصاد معادن از جمله ظرفیت های داخلی کشور است که باید از آن به نفع توسعه کشور استفاده کرد.

اسلامی ادامه داد:  ایران به تقویت چرخه سوخت هسته ای نیاز جدی دارد و بدست آوردن سوخت مورد نیاز توسعه کشور، تولید 10 هزار مگاوات برق هسته ای را در دستور کار خود قرار داده است.

وی هدف دشمن از اعمال تحریم علیه ملت ایران را شکستن اراده‌ها دانست و افزود: دشمن هیچگاه حاضر نبود ایران به چرخه سوخت دست یابد اما امروز این موضوع را پذیرفته است به طوری که اکنون کشورمان در تراز کشورهای برتر و مطرح در حوزه دانش هسته‌ای است که این دانش را با کمک و تکیه بر مهندسان خود به دست آورده است.

معاون رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه دشمن هیچ گزینه‌ای جز دیپلماسی ندارد، تصریح کرد: این پنجمین معدن در سطح کشور است که عملیات اکتشاف و بهره‌برداری آن امسال آغاز شده است در حالی که تاکنون تنها چهار معدن مورد اکتشاف و بهره برداری قرار گرفته بود.

اسلامی با یادآوری اهمیت دانش هسته ای در کشور و نقش آن در حوزه درمان افزود: برخی افراد اهمیت فناوری هسته‌ای را نمی‌دانند؛ اگر این فناوری را نداشتیم، امروز نمی توانستیم برای درمان بیماران هسته‌ای کاری کنیم زیرا حوزه درمان و سلامت خط مقدم فناوری هسته ای است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطر نشان کرد: سالانه بیش از یک میلیون بیمار در کشور از درمان هسته‌ای استفاده می کنند.امروز تولید رادیوداروها یکی از افتخارات ایران است که بیماران از آن استفاده می‌کنند و قطعا اگر این فناوری را نداشتیم، هیچ یک از امکانات درمانی هسته‌ای را به ما نمی‌دادند کما اینکه به بسیاری از کشورها نداده‌اند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت های هسته ای در حوزه پزشکی افزود: یکی از دستاوردهای جدید علمی و پژوهشی کشور این است که سلول های سرطانی به صورت مستقیم و بدون هیچ گونه عارضه‌ای به وسیله همین فناوری و رادیوداروهای تولید شده از بین می‌روند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به منظور آغاز عملیات بهره‌برداری از محدوده آنومالی ۸ معدن ناریگان شهرستان بافق و انجام عملیات اکتشاف و بهره‌برداری از ذخائر مواد پرتوزا، روز پنجشنبه به استان یزد سفر کرد.

در این سفر، دستور آغاز عملیات اکتشاف و بهره‌برداری از ذخائر مواد پرتوزا و عناصر همراه در محدوده آنومالی ۸ معدن ناریگان شهرستان بافق نیز صادر شد./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی