پایگاه خبری توانا نیوز

هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کرد که دور جدید مذاکرات تبادل اسرا میان دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله آغاز شد.

،به گزارش پایگاه خبری توانا ،وی گفت: امیدوارم طرف‌های درگیر در یمن به توافقی برای تبادل اسرا دست یابند تا شمار قابل توجهی از اسرا را آزاد کنند.
گروندبرگ همچنین خواستار مشارکت همه طرف‌ها در مذاکرات برای توافق بر سر آزادی اسرا همزمان با نزدیک شدن به ماه رمضان شد.

نماینده سازمان ملل در ادامه از همه طرف‌ها خواست تا به تعهدات متقابل در راستای آزادی هزاران اسیر که خوانواده‌هایشان چشم به راهشان هستند، پایبند باشند.

جنبش انصارالله یمن و دولت مستعفی این کشور نیز پیشتر اعلام کردند که طرف‌های یمنی از امروز مذاکراتی را برای به سرانجام رساندن پرونده تبادل اسرا در ژنو آغاز می‌کنند.

ماجد فضائل، عضو تیم مذاکره کننده دولت مستعفی یمن در این باره گفت: مذاکرات به مدت ۱۱ روز ادامه خواهد یافت و هدف از آن دستیابی به تفاهم درباره جزئیات توافق امضا شده قبلی میان دو طرف است.

در همین حال، عبدالقادر المرتضی، رئیس هیئت انصارالله یمن در ژنو نیز در توییتی در این باره نوشت: امیدواریم که این دور از مذاکرات در این پرونده انسانی تعیین کننده باشد.

پیشتر نیز یک منبع سیاسی یمنی به اسپوتنیک گفته بود که سازمان ملل در حال انجام ترتیبات برای برگزاری نشست میان نمایندگان دولت مستعفی یمن و گروه انصارالله در شهر ژنو است تا درباره راه‌های پیشبرد در پرونده تبادل اسرا در یمن مذاکره کنند.

این منبع ادامه داد: نشست مقدماتی در روز جمعه برگزار خواهد شد تا مسائل مربوط به اجرای بزرگترین روند تبادل اسرا در یمن از زمان آغاز تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور بررسی شود.

وی تاکید کرد: قرار است در این نشست در خصوص تبادل ۲۲۲۳ اسیر و بازداشتی در یمن رایزنی شود. هم چنین لیست اسامی اسرایی که قرار است آزاد شوند از جمله نظامیان وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی نهایی می‌شود.

انصارالله یمن و دولت مستعفی این کشور پیش از این مذاکرات فشرده‌ای را در اردن برای تبادل اسرا انجام داده بودند اما درپی کارشکنی‌های دولت مستعفی و ائتلاف متجاوز عربی این مذارکات راه به جایی نبرده است.

آخرین تبادل بزرگ اسرا میان یمنی‌ها اکتبر ۲۰۲۰ انجام شد که دو طرف ۱۰۵۶ اسیر را آزاد کردند.َ/ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی